banner

 

Żywność, wywłaszczenie i zależność. Opieranie się Nowemu Porządkowi Świata – to nowy e-book dotyczący globalnych badań autorstwa Colina Todhuntera.

Obecnie obserwujemy przyspieszenie konsolidacji korporacyjnej całego globalnego łańcucha rolno-spożywczego. Konglomeraty high-tech/big data, w tym Amazon, Microsoft, Facebook i Google, dołączyły do tradycyjnych gigantów agrobiznesu, takich jak Corteva, Bayer, Cargill i Syngenta, w dążeniu do narzucenia światu swojego modelu żywności i rolnictwa.

Fundacja Billa i Melindy Gatesów jest również zaangażowana (udokumentowana we „ Wrotach do globalnego imperium ” autorstwa Navdanya International), czy to poprzez wykupywanie ogromnych połaci ziemi uprawnej , promując szeroko zapowiadaną (ale nieudaną) „zieloną rewolucję” dla Afryki , wpychając biosyntetyczną żywność i technologie inżynierii genetycznej lub ogólniej ułatwiając realizację celów megakorporacji rolno-spożywczych.

Oczywiście miliarderzy mający w tym interes próbują przedstawić to, co robią, jako rodzaj humanitarnego przedsięwzięcia – ratowanie planety za pomocą „rozwiązań przyjaznych dla klimatu”, „pomaganie rolnikom” czy „wyżywienie świata”. Jednak w pełnym świetle dnia to, co naprawdę robią, to przepakowywanie i oczyszczanie z zieleni poprzez wywłaszczające strategie imperializmu.

Tekst przedstawia kilka kluczowych aktualnych trendów wpływających na żywność i rolnictwo i rozpoczyna się od przyjrzenia się promowaniu przez Fundację Gatesa nieudanego modelu rolnictwa przemysłowego, intensywnie wykorzystującego chemikalia (GMO) oraz szkodliwego wpływu, jaki ma on na rolnictwo tubylcze i rolników, zdrowie ludzi, społeczności wiejskie, systemy agroekologiczne i środowisko.

Następnie omawiane są alternatywy dla tego modelu, które skupiają się na rolnictwie ekologicznym, a konkretnie na agroekologii. Istnieją jednak bariery we wdrażaniu tych rozwiązań, między innymi wpływ globalnego agrokapitału w postaci konglomeratów agritech i agrobiznesu, które opanowały kluczowe instytucje.
Dalej dyskusja skupia się na sytuacji w Indiach, ponieważ trwający kryzys rolny w tym kraju i walka rolników jest stawką dla świata.
Wreszcie twierdzi się, że „pandemia” COVID-19 jest wykorzystywana jako przykrywka do zarządzania kryzysem kapitalizmu i restrukturyzacji dużej części światowej gospodarki, w tym żywności i rolnictwa.

Colin Todhunter
jest pracownikiem naukowym Centrum Badań nad Globalizacją (CRG). W 2018 roku został mianowany liderem Living Peace and Justice przez Engaging Peace Inc. w uznaniu jego pisarstwa.

E-book dostępny jest pod linkiem:
https://www.globalresearch.ca/food-dispossession-dependency-resisting-new-world-order/5770468