Kostium w warszawskiej ASP

Utworzono: sobota, 27 październik 2018 Anna Leszkowska Drukuj E-mail

W Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie do 31.01.19 można oglądać wystawę „Kostium na przełomie wieków 1990-2015”. 

asp2 1Wystawa jest siódmą odsłoną w ramach międzynarodowego tournee. Jej prezentacja w Warszawie stała się możliwa dzięki współpracy ASP z Państwowym Centralnym Muzeum Teatralnym im. A. A. Bachruszyna w Moskwie, gdzie wystawę po raz pierwszy zaprezentowano latem 2015 roku.

W 2016 roku „Kostium na przełomie wieków 1990-2015” został pokazany po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych, na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Asheville, a następnie w 2017 r. na konferencji amerykańskiego Instytutu Technologii Teatralnej (USITT) w St. Louis, Missouri. Również w 2017 r. wystawę zaprezentowano na konferencji World Stage Design (WSD) w Tajpej, po czym kontynuowała ona swoją podróż po Chińskiej Republice Ludowej; w 2018 r. dotarła do Fuzhou na Międzynarodowy Tydzień Kostiumów, a następnie na Międzynarodową Konferencję CDEX w Szanghaju.asp5 1


Przełom tysiąclecia przyniósł wielkie reformy społeczne, polityczne i gospodarcze, innowacyjne technologie i świadomość ekologiczną, a także istotnie wpłynął na nasze postrzeganie sztuki, w tym sztuki kostiumu. Na wystawie pokazano wiele projektów kostiumów, od tradycyjnych form teatralnych po tak zwaną modę awangardową, performance i instalację.

asp6 1Podstawową ideą tej wystawy jest przedstawienie przeglądu projektów kostiumów z całego świata na przełomie XX i XXI wieku, bez osądzania i uprzedzeń ze względu na płeć, rasę, otoczenie polityczne czy ekonomiczne, w którym artysta żył i pracował.
Autorzy wystawy, jak podaje Igor Roussanoff, starali się nie tworzyć konkretnych trendów czy wyznaczać kierunków w projektowaniu dla teatru i mody.

Bardziej niż jednolitą wizualnie koncepcją wystawy zainteresowani byli różnorodnością opinii, niedawnymi i aktualnymi osiągnięciami w zakresie projektowania i technologii, różnymi pomysłami i interpretacjami postaci, językiem artystycznym i wyjątkowymi narracjami dostarczanymi przez poszczególnych projektantów.

Naszym zamiarem jest – jak piszą - poszerzenie horyzontów rzemieślników i projektantów poprzez pokazanie różnorodności stylów i pomysłów. A celem - stworzenie najnowszego słownictwa artystycznego dla kolejnego pokolenia projektantów dla teatru i mody w nadchodzącym stuleciu.


Więcej - https://kostiumnaprzelomiewiekow.asp.waw.pl/

Odsłony: 612
DMC Firewall is a Joomla Security extension!