Marina Abramović w Toruniu

Utworzono: wtorek, 26 marzec 2019 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


Do czysta/ The Cleaner – to tytuł retrospektywnej wystawy Mariny Abramović, którą można oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki czasu” do 11.08.19.

Abramovic 1„Do czysta” to wyjątkowa, przekrojowa wystawa poświęcona twórczości Mariny Abramović – działającej od około pięciu dekad wybitnej artystki, ikony performansu i niezwykłej postaci świata sztuki współczesnej.
Wystawa zorganizowana w CSW w Toruniu jest odsłoną największej w Europie retrospektywy Mariny Abramović, zrealizowanej wspólnie z Moderna Museet w Sztokholmie, we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana w Humlebæk i Bundeskunsthalle w Bonn.
Polska jest jedynym krajem w naszej części Europy, który uczestniczy w tym tournée. Na prezentowaną w Toruniu wystawę złożyło się około 120 dzieł, począwszy od prac pochodzących z lat 60., na współczesnych realizacjach skończywszy. Organizatorzy zrekonstruowali także niektóre performatywne akcje Abramović, które są prezentowane na żywo podczas pokazu, tuż obok rysunków, obrazów, rzeźb, obiektów, fotografii, filmów wideo oraz elementów archiwalnych.

Międzynarodowy projekt „The Cleaner” pozwala europejskiej publiczności zapoznać się z szeroką twórczością Mariny Abramović, jak i wziąć aktywny udział w proponowanych przez nią działaniach, natomiast młodym artystom umożliwi unikalne szkolenie artystyczne i pracę z lokalnymi społecznościami.
Działania Mariny Abramović stały się ważnym fundamentem rozwoju sztuki współczesnej. Radykalna postawa twórcza, umiejętne postrzeganie przestrzeni świata i sztuki wyróżniają ją spośród ówczesnych środowisk twórczych, dając nieprzecenione źródło inspiracji dla artystów młodszego pokolenia. Przez cały okres swojej twórczości nawiązuje do najistotniejszych problemów współczesnego świata oraz wpływu jednostki na jego kształt.


Marina Abramović (ur. 1946) – artystka intermedialna serbskiego pochodzenia. W swojej sztuce próbuje przekroczyć fizyczne i psychiczne ograniczenia ciała, bada możliwości umysłu i związek zachodzący między artystą a widownią. Własne ciało jest dla niej narzędziem działań artystycznych, ale często bywa też tematem prac. Do swoich działań aktywnie włącza obserwatorów. Uczestniczka najważniejszych wystaw światowej sztuki, mieszkająca i działająca w Niemczech, Holandii, a obecnie w USA. W 2010 roku nowojorskie Museum of Modern Art zorganizowało wystawę retrospektywną Mariny Abramović, na której artystka zaprezentowała słynny performans „The Artist Is Present”, udokumentowany w filmie „Marina Abramović: Artystka obecna”.


Więcej - https://csw.torun.pl/

Odsłony: 507
Our website is protected by DMC Firewall!