banner


Do 23.06.24.w częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki będzie trwać wystawa prac Wernera Lubosa.


lubos cz.3 1Profesor Werner Lubos – postać wielkiej klasy, autorytet, artysta wielowymiarowy. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, rzeźbą, ceramiką, metaloplastyką, scenografią, także sztuką sakralną. Projektuje witraże i polichromie. Jest autorem wystroju wnętrz i witraży licznych zabytkowych kościołów (m.in. św. Wojciecha w Radzionkowie, św. Jadwigi w Szopienicach, św. Anny w Tarnowskich Górach, Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Maksymiliana Marii Kolbe w Janowie Miejskim, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej). Nauczyciel, dydaktyk, profesor w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie (dziś UJD), animator życia kulturalnego.

Urodził się 2 maja 1941 w Tarnowskich Górach. W latach 1960-1966 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom uzyskał w pracowni malarstwa prof. Wacława Taranczewskiego. […]
Wziął udział w ponad 60 wystawach zbiorowych. Zorganizował kilkadziesiąt wystaw indywidualnych.

Na wystawę w Miejskiej Galerii Sztuki składają się głównie prace malarskie oraz projekty witraży. Trudno o ich jednoznaczną charakterystykę, bo abstrakcyjne malarstwo Wernera Lubosa ma charakter kontemplacyjny; wymaga od widza wrażliwości i intelektualnego wysiłku w poszukiwaniu ukrytej symboliki. W pracach artysty niezwykłą rolę ogrywa światło oraz przenikające się wzajemnie barwy.

Więcej - https://galeria.czest.pl/project/werner-lubos-retrospektywa/