banner

Już jutro w Parlamencie Europejskim odbędzie się ważne dla Internautów głosowanie, którego wyniki mogą mieć duże znaczenie dla przepływu informacji na świecie! Możesz mieć na nie wpływ!

 

   Jutro,5 maja, odbędzie się ważne  głosowanie w Parlamencie Europejskim dotyczące tzw. Pakietu Telekomunikacyjnego.
Brukselska administracja  postanowiła ograniczyć  w nim dostęp do Internetu i podzielić go na tak zwane "pakiety". W praktyce  oznacza to, że dostawcy usług internetowych będą mieć prawo ograniczać użytkownikom (klientom) dostęp do zasobów światowej sieci. Na przykład, w  najtańszym pakiecie będzie dostęp tylko do części witryn, a do innych już nie  -  w zależności  od zasobności portfela właściciela portalu.
Może się zdarzyć, że dostęp do niszowych, ale ważnych dla wielu grup, społeczności, stron internetowych zostanie zablokowany.
Rozwiązanie to forsują  korporacje, które lobbują na rzecz tych zmian pod pretekstem obrony przed piractwem. Jest prawie pewne, że dostęp do sieci p2p (wymiana plików) zostanie zablokowany, bo żadnemu usługodawcy nie będzie się to opłacać.

Co możemy zatem zrobić? Musimy zareagować, zaprotestować przeciw takim praktykom. Służą do tego następujące witryny:

http://stopcenzurze.wikidot.com/

http://www.krytykapolityczna.pl/Aktualnosci/Przeciw-ograniczeniom-w-dostepie-do-internetu/menu-id-1.html

Podobne informacje znajdziesz na ogólnoeuropejskiej witrynie blackouteurope.eu.

 Informacje o Pakiecie Telekomunikacyjnym (po angielsku) znajdziesz na witrynie http://www.laquadrature.net/wiki/Telecoms_Package

Z ostatniej chwili:

Jak podaje Onet.pl, kontrowersyjne przepisy, które mogły doprowadzić do ograniczeń w dostępie Internetu, zostały odrzucone przez Unię Europejską.
Stając w obronie prawa obywateli UE do dostępu do Internetu,  Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu 6.05.br. uzgodnioną już z krajami członkowskimi wielką reformę unijnego prawa telekomunikacyjnego.
W ostatniej chwili eurodeputowani przyjęli poprawkę zgłoszoną przez liberałów, Zielonych i lewicę zakazującą odcinania Internetu za ściąganie pirackich filmów czy muzyki bez wcześniejszego orzeczenia sądu, co postulowała Francja.
Francja i inne kraje członkowskie zaakceptowały we wcześniejszych negocjacjach z eurodeputowanymi wersję pakietu telekomunikacyjnego, który nie wymagał wprost wcześniejszej zgody sądu na odcięcie Internetu, otwierając furtkę dla forsowanych przez francuski rząd rozwiązań w obronie właścicieli praw autorskich.
Wniesienie poprawki w głosowaniu plenarnym przekreśla nieformalne porozumienie i oznacza powrót do negocjacji na pakietem jesienią, w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego.

oem software