banner

Dnia 31 lipca zmarł w Warszawie w wieku 74 lat prof. Marek Dietrich, rektor Politechniki Warszawskiej w latach 1990-1996, doktor honoris causa Politechniki Warszawskiej i Wojskowej Akademii Technicznej, członek rzeczywisty PAN, dyrektor Instytutu Problemów Współczesnej Cywilizacji, założyciel i honorowy przewodniczący Forum Akademicko-Gospodarczego, wybitny uczony w dziedzinie modelowania i analizy obiektów mechanicznych i biologicznych oraz projektowania i technologii implantów.

 

Jako pierwszy rektor PW po 89 roku, skierował uczelnię na zupełnie nowe tory. Za jego kadencji został przyjęty nowy statut oraz wprowadzone nowe systemy zarządzania i finansowania uczelnią, które wytyczyły kierunki zmian na wiele lat. Przyjęte wówczas rozwiązania, np. decentralizacja zarządzania przez rozszerzenie autonomii akademickiej na wydziały stały się później wzorem dla innych uczelni.

Był mądrym, wspaniałym człowiekiem o wszechstronnych zainteresowaniach, z dystansem patrzącym na świat, co wynikało i z życzliwości dla ludzi, i wyrozumiałości dla ich niedoskonałości, ale przede wszystkim - z dużego poczucia humoru.

Pożegnanie prof. Marka Dietricha odbędzie się w czwartek 6 sierpnia 2009 roku o godz. 11 w domu pogrzebowym na Powązkach Wojskowych.

oem software