Między 13 a 16 września w Krakowie odbędzie się pierwsza Międzynarodowa Konferencja Młodych Astronomów, w której weźmie udział ok. 200 naukowców z trzydziestu krajów świata, a także studenci wydziałów astronomicznych.

Międzynarodowa Konferencja Młodych Astronomów (ang. International Conference of Young Astronomers, ICYA) to od początku do końca polski pomysł. Pojawił się on w środowisku studentów astronomii z największych krajowych uniwersytetów, którzy w latach 2004-2008 spotykali się na Ogólnopolskich Seminariach Studentów Astronomii (OSSA). Międzynarodowa Konferencja Młodych Astronomów ma być docelowo spotkaniem corocznym, odbywającym się w różnych krajach świata. Organizatorem tegorocznej, pierwszej edycji jest Polskie Towarzystwo Astronomiczne (którego zjazd obędzie się w Krakowie między 14 a 18 września), a współorganizatorami konferencji są największe polskie ośrodki akademickie (Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Adama Mickiewicza, Uniwersytet Szczeciński i Uniwersytet Zielonogórski). W przygotowaniu spotkania uczestniczy także Centrum Astronomii im. Mikołaja Kopernika PAN.

Konferencja jest jednym z globalnych wydarzeń trwającego właśnie Międzynarodowego Roku Astronomii. ICYA wsparły również takie organizacje jak Międzynarodowa Unia Astronomiczna, Europejskie Obserwatorium Południowe czy Królewskie Towarzystwo Astronomiczne.

Więcej informacji o spotkaniu można znaleźć na stronie http://www.icya2009.org.

oem software