Obszarem rozważań naukowców były idee Gustawa Radbrucha - niemieckiego filozofa i profesora prawa, przedstawiciela szkoły neokantowskiej, który twierdził, iż przepisy prawa stanowionego rażąco sprzeczne z zasadami sprawiedliwości mogą być traktowane tak, jakby w ogóle nie obowiązywały.
Uczestniczący w konferencji prawnicy i filozofowie z uczelni Warszawy, Gdańska, Krakowa, Zielonej Góry (profesorowie: Maria Szyszkowska, Jerzy Zajadło, Jerzy Oniszczuk, Marek Piechowiak oraz doktorzy: Paweł Skuczyński, Tomasz Kozłowski, Anna Rossmanith, Anna Kryniecka-Piotrak, a także Anna Kociołek - Pęksa i Tomasz Krawczyk) przedstawiali nie tylko myśl filozoficzną Radbrucha, ale i jej odbicie w czasach globalizacji.
Dyskusja poszerzyła zakres referowanych problemów o praktykę w państwie polskim, ale i na świecie. Pokazała też, że mamy do czynienia z upadkiem idei prawa na rzecz litery prawa, oraz dyktat w stanowieniu prawa przez grupę o określonym światopoglądzie. Wskazuje to, iż obecnie system prawny w państwie kształtują poglądy moralne tylko pewnej grupy społecznej, a nie sprawiedliwość, jaką winno się cechować prawo, obejmujące swym zasięgiem całe społeczeństwo.
oem software