Zawarto w nim wyniki analiz rynkowych i badań nad uprawami genetycznie modyfikowanych organizmów w poszczególnych krajach, przeprowadzonych przez organizacje rolne i niezależnych naukowców. Dane te pokazują, że rzeczywistość rolnictwa, w którym wykorzystuje się zmodyfikowane genetycznie rośliny znacznie różni się od tej prezentowanej w folderach reklamowych firm agrochemicznych.
Jego autorzy zwracają uwagę, iż jest on dokumentacją ekonomicznych i agronomicznych porażek inżynierii genetycznej i wskazuje na wyższość (oraz bezpieczeństwo ekologiczne) rozwiązań tradycyjnych, prowadzących do zachowania zrównoważonego charakteru przyszłego rolnictwa światowego.
Uprawy roślin zmodyfikowanych genetycznie nieustannie zawodzą w praktyce. Niektóre z problemów są związane bezpośrednio z genetycznie zmodyfikowanymi cechami roślin, na przykład teoretycznie odporne na działanie szkodników rośliny są przez nie mimo wszystko atakowane. Inne dotyczą nieprzewidywalnych reakcji na czynniki
zewnętrzne, np. niektóre z upraw GMO okazują się nadwrażliwe na wysoką temperaturę. Mnożą się także negatywne skutki nadmiernego uzależnienia od chemicznych środków, niezbędnych przy uprawach GMO, np. rozwój chwastów odpornych na działanie herbicydów zmusza rolników amerykańskich do ich ręcznego usuwania z pól.
Silny opór społeczny wobec stosowania roślin zmodyfikowanych genetycznie sprawia, że rozdzielanie odmian tradycyjnych i transgenicznych staje się konieczne, co wiąże się z rosnącymi kosztami. Z kolei wyniki upraw roślin zmodyfikowanych genetycznie nie spełniają oczekiwań, a same uprawy rodzą pytania o ich wydajność. Efektywność
uprzemysłowionych odmian zależy od stałej ekspresji wprowadzonych genów, które są odpowiedzialne za utrzymanie odporności rośliny na herbicydy, czy działanie szkodników na określonym poziomie. W przypadku niewłaściwego funkcjonowania tych genów może dojść do spadku wielkości zbiorów.
Zmodyfikowane genetycznie odmiany okazują się także coraz częściej bezbronne w obliczu występowania nowych szkodników i chorób. Przyczyny tego zjawiska nie są dotychczas znane. Dodatkowo obecność tych roślin wpływa na wzrost populacji
szkodników - pojawiają się bowiem nowe, kłopotliwe podgatunki owadów, których zwalczanie wymaga stosowania zwiększonej ilości środków owadobójczych.
Więcej o wynikach badań nad roślinami zmodyfikowanymi genetycznie na stronie
oem software