banner

Interesujące i innowacyjne rozwiązanie technologiczne zastosowano w Łodzi przy tworzeniu systemu informacji turystycznej.  

Zabytkowe budynki oznakowano tablicami informacyjnymi zawierającymi fotokody, będące linkami do poszerzonych informacji multimedialnych (obrazowych, tekstowych, dźwiękowych) o obiekcie. Aby skorzystać z dobrodziejstw tego rozwiązania, należy pobrać (bezpłatnym sms-em) dekoder umożliwiający skanowanie (też komórką) fotokodów i dostęp do treści multimedialnych w nich zaszyfrowanych. Jedynym wymaganiem sprzętowym jest komórka z aparatem fotograficznym i dostępem do Internetu (wi-fi).

Pod każdym fotokodem znajdują się informacje o danym zabytku (w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim), opcja pozwalająca zmienić tekst na audioprzewodnik oraz mapa oznakowanego szlaku.

Korzystanie z systemu jest bezpłatne, natomiast płatny jest transfer danych (szlaki oznakowane tablicami nie są objęte darmowym dostępem do Internetu). Jednorazowe pobranie dekodera to transfer ok. 350 kB, otwarcie stron www obiektu - ok. 35 kB, a wysłuchanie lektora - ok. 300 kB.

Rozwiązanie, choć znane na świecie - głównie w Japonii - nie było dotąd wykorzystywane w Europie do celów turystycznych. Łódź zatem jest pierwszym miastem, w którym można się z nim zapoznać - na razie przy zwiedzaniu tylko 26 obiektów architektonicznych, położonych głównie przy ulicy Piotrkowskiej. Na koniec roku władze miasta przewidują jednak uruchomienie „fotokodowych" dwóch szlaków turystycznych: „Wille i pałace" oraz „Architektura przemysłowa". W zamyśle program był i jest skierowany do samych łodzian, gdyż wiadomo, że o mieście, w którym mieszkamy, na ogół niewiele wiemy...

Więcej o rozwiązaniu - http://www.odkodujlodz.pl/

 

oem software