banner

Mirosław Hermaszewski - pierwszy i jedyny Polak, który odbył lot w kosmos; Jacek Żakowski - jeden najbardziej znanych polskich dziennikarzy, Jan Olbrycht - poseł do Parlamentu Europejskiego; Mateusz Tułecki - Człowiek Roku Polskiego Internetu 2010 oraz wielu innych będzie gościć w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej w ramach VII Festiwalu Nauki.

 

Tegoroczny Festiwal Nauki organizowany przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej w dniach 21-27 marca, to cykliczne przedsięwzięcie popularno-naukowe, którego celem jest przede wszystkim promocja nauki.
Organizując VII Festiwal Nauki chcemy w przystępny sposób ukazać przydatność wiedzy, zademonstrować praktyczne korzyści, jakie możemy uzyskać dzięki jej rozwojowi. Pragniemy dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców: dzieci, młodzieży, a także zainteresować nauką tych, którzy do tej pory nie mieli z nią wiele wspólnego. Festiwal Nauki jest okazją do podzielenia się wiedzą, odkryciami naukowymi, najnowszymi wynikami badań polskich i zagranicznych naukowców z jego uczestnikami - mówi rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej - prof. Zdzisława Dacko - Pikiewicz.

W trakcie festiwalu odbędą się dyskusje o inicjatywach społecznych na portalach społecznościowych, o polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Tematyka wykładów, warsztatów i pokazów obejmować będzie m.in.: informatykę śledczą, sztuczną inteligencję, biotechnologię, szybkie samochody (takie jak formuła 1), kulturoznawstwo, genetykę, religie świata, chemię, fizykę, zmiany klimatu i ekstrema pogodowe.
Wśród najciekawszych tematów wykładów m.in.: Czy przy towarzyskiej grze można się również nauczyć strategicznego myślenia - czyli co nam daje gra GO?; Japonia - prawdy i mity o kraju kwitnącej wiśni - wykład połączony z pokazem aikido i aijutsu (szermierka japońska), prezentowanym przez Aikido Kumura Dojo (po wykładzie degustacja sushi), Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty; Nowa Gwinea - wojowników raj utracony; Genetyczne człowieczeństwo; Krótki przewodnik do oznaczania bóstw indyjskich - elementy ikonografii hinduizmu, buddyzmu, dżajnizmu i sikhizmu; Czy gry komputerowe myślą?; Współczesne zmiany klimatu i ekstrema pogodowe; Problemy aerodynamiczne szybkich samochodów - wykład połączony z pokazem pojazdu eksperymentalnego przeznaczonego do jazdy w konkurencji minimalnego zużycia paliwa.

Inauguracja VII Festiwalu Nauki, którego patronem medialnym jest także nasza redakcja, odbędzie się 21 marca o godz. 11.00. W tym dniu dr Tomasz Rożek poprowadzi debatę na temat końca świata, a dyskutować będą: prof. Wojciech Szczerba, dr dr Antoni Winiarski, Wojciech Borczyk, Paweł Ćwikła, Andrzej Górny.

W ramach VII Festiwalu Nauki uczestnicy będą mogli wziąć udział w wielu warsztatach, m.in. na temat budowania poczucia własnej wartości, motywacji, bycia liderem, a także dziennikarskich i fotograficznych. Wrażenia artystyczne i duchowe zapewnią zaplanowane w ramach inicjatywy koncerty, galerie, pokazy, a dobrą zabawę - turniej tenisa ziemnego.

Patronat honorowy nad VII Festiwalem Nauki sprawuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polska Akademia Nauk, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Marszałek Województwa Śląskiego. Organizatorzy festiwalu w tym roku współpracuje również z Radą Upowszechniania Nauki przy PAN. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej (http://www.idabrowa.pl/).

Wszystkie spotkania w ramach VII Festiwalu Nauki są otwarte, a organizatorzy zapraszają także na stronę festiwalu nauki www.wsb.edu.pl/festiwalnauki.