banner

Dzięki usprawnieniu wymiany danych w UE już wkrótce będzie można szybciej i łatwiej zorganizować transgraniczną akcję ratowniczą, zapobiec poważnym szkodom w środowisku lub porównać zużycie energii przez budynki znajdujące się w różnych krajach.  
Za pomocą europejskiej infrastruktury informacji przestrzennej (INSPIRE) Unia Europejska tworzy wspólny standard umożliwiający szybkie i łatwe udostępnianie informacji o środowisku. Przyniesie to obywatelom szereg ewidentnych korzyści, począwszy od usprawnienia działania służb ratowniczych aż po poprawę stanu środowiska. Wspólne standardy pomogą obniżyć koszty i zapewnią lepsze podstawy podejmowania decyzji na wszystkich szczeblach. Obecnie zbierane są opinie na temat adekwatności proponowanych standardów.

W wyniku kilkuletniej współpracy setek ekspertów z całej Europy uzgodniono wspólne definicje w istotnych obszarach polityki, takich jak energia, zmiana klimatu, bioróżnorodność, środowisko morskie i zdrowie ludzkie. Proponowane standardy są obecnie przedmiotem konsultacji społecznych oraz ustaleń ich przydatności w różnych dziedzinach i krajach.

Europejska komisarz ds. badań, innowacji i nauki Máire Geoghegan-Quinn, odpowiedzialna za Wspólne Centrum Badawcze (JRC), które koordynuje prace nad infrastrukturą INSPIRE od strony technicznej, podkreśliła: „Infrastruktura INSPIRE, powstała dzięki materiałom i wiedzy fachowej udostępnionym przez ponad 650 podmiotów publicznych i prywatnych i koordynowanym przez JRC, stanowi bazę wiedzy o ogromnym potencjale. Wspólne standardy w zakresie danych o środowisku mają istotne znaczenie nie tylko dla kształtowania polityki, lecz także jako podstawa badań naukowych oraz wdrażania opracowanych w rezultacie nowatorskich i zrównoważonych rozwiązań technicznych".

Specyfikacje danych obejmujące 25 tematów, takich jak użytkowanie terenu, budynki, gleba, zagospodarowanie przestrzenne, energia oraz zdrowie i bezpieczeństwo, poddaje się pod konsultacje publiczne, które potrwają do 21 października 2011 r.

Oznacza to, że każdy może zgłosić swoją opinię w sprawie standardów, które doprowadzą do harmonizacji unijnego podejścia do danych na temat stref zagrożenia naturalnego, warunków atmosferycznych, meteorologiczno - geograficznych, oceanograficzno - geograficznych, regionów morskich, siedlisk i obszarów przyrodniczo jednorodnych, rozmieszczenia gatunków oraz zasobów energetycznych i mineralnych. Po ich przyjęciu standardy te ułatwią transgraniczną integrację i analizę danych o środowisku oraz opracowywanie modeli i prognoz w wielu obszarach polityki.

Badania wykazały, że INSPIRE przyniesie korzyści zarówno gospodarcze, jak i społeczne. Dzięki umożliwieniu dokonywania oceny skutków oddziaływania na środowisko mniejszym nakładem czasu i kosztów, INSPIRE otwiera nowe perspektywy rynkowe i tworzy synergie pomiędzy działaniami organów administracji publicznej.


Dyrektywa ustanawiająca infrastrukturę informacji przestrzennej INSPIRE weszła w życie 15 maja 2007 r. i jest wdrażana etapowo. Pełne wdrożenie ma nastąpić do roku 2019. Jej celem jest utworzenie infrastruktury informacji przestrzennych, która umożliwi wspólne korzystanie z tych informacji przez podmioty sektora publicznego oraz ułatwi publiczny dostęp do informacji przestrzennych w Europie.

Marta Angrocka-Krawczyk

Konsultacje prowadzone są na http://ec.europa.eu/yourvoice/consultations/
Więcej informacji -
http://inspire.ec.europa.eu