banner

Warszawska Opera Kameralna, stworzona i kierowana cały czas przez Stefana Sutkowskiego, rozpoczyna 12 września kolejny, pięćdziesiąty sezon.

    
  Obchody 50-lecia WOK rozpoczną się 12 września prapremierą spektaklu muzycznego La Voix Humaine do muzyki Francisa Poulenca, w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, pod kierownictwem muzycznym Kaia Bumanna, z choreografią Romany Agnel, w scenografii Marleny Skoneczko. W przedstawieniu wezmą udział: Olga Pasiecznik, Balet Dworski Cracovia Danza oraz orkiestra Warszawska Sinfonietta.

Festiwal Oper Kameralnych XX i XXI wieku potrwa do 28 marca 2012 roku. Można będzie wówczas obejrzeć dwanaście dzieł scenicznych, w tym dwa prapremierowe: inauguracyjny La voix humanie Francisa Poulenca oraz Ja, Kain Edwarda Pałłasza. Dziesięć przedstawień, które odbędą się podczas tego Festiwalu, to wznowienia tytułów, w większości napisanych na zamówienie dyrektora Stefana Sutkowskiego.


12 września 2011 roku to data, kiedy mija dokładnie 50 lat od pierwszego przedstawienia, którym była La serva padrona Gioranniego Battisty Pergolesiego, wystawiona w Teatrze w Starej Pomarańczami w Łazienkach Królewskich.

Przez ponad 20 lat - aż do roku 1984 - Warszawska Opera Kameralna była instytucją bez stałej siedziby i ze zmieniającą się formułą prawną, realizowała swoje przedstawienia i koncerty w różnych gościnnych salach, nierzadko za granicą. Od roku 1984 posiada własny budynek przy Al. Solidarności 76B (dawny STS), który został przystosowany do potrzeb teatru operowego.

Od tego czasu możliwe słało się realizowanie przez WOK premier operowych oraz festiwali. Najważniejszy z nich to Festiwal Mozartowski, który w roku 2011 odbył się po raz dwudziesty pierwszy, a także Festiwale: Claudia Monteverdiego, Georga Friedricha Haendla, Gioacchina Rossiniego, Oper Barokowych, Oper Staropolskich, Polskich Oper Współczesnych. W ciągu 50 lat odbyło się ponad 220 premier operowych, powstało kilkadziesiąt dzieł operowych skomponowanych specjalnie na zamówienie WOK, zespół odbył kilkadziesiąt tournée zagranicznych i to w najdalsze miejsca świata. W operze działa też najstarszy w Polsce etatowy Zespół Instrumentów Dawnych Musicae Antiqae Collegium Varsoviense, specjalizujący się w wykonywaniu dawnej muzyki. Wspólnie z działającą przy WOK Fundacją Pro Musica Camerata wydano ponad 50 płyt ( w wykonaniu artystów WOK), głównie z utworami polskimi, które w ten sposób doczekały się swojej fonograficznej premiery. Fundacja wydała drukiem również wiele utworów, które uznano wcześniej za zaginione; odnaleziono je po wielu dziesięcioleciach, a czasem nawet stuleciach. Odnajdywaniem zaginionych dawnych utworów muzyki polskiej zajmuje się działający w WOK Ośrodek Badania i Dokumentacji Dawnej Muzyki Polskiej.
Za tymi wszystkimi osiągnięciami i dokonaniami stoi cały czas jeden człowiek -
Stefan Sutkowski - pomysłodawca, założyciel i dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej, od samego jej początku aż do chwili obecnej. To absolutny ewenement na skalę światową, by jeden człowiek kierował nieprzerwanie jedną instytucją kultury przez 50 lat. Tak wiec, jubileusz 50-lecia Warszawskiej Opery Kameralnej to również - a może przede wszystkim - jubileusz jej twórcy i dyrektora Stefana Sutkowskiego.

Oprócz kierowania teatrem operowym, Stefan Sutkowski założył także wydawnictwo Sutkowski Edition Warsaw, które postawiło sobie za cel przygotowanie i wydanie Historii Muzyki Polskiej, pomnikowego zbioru 11 tomów napisanych przez wybitnych polskich muzykologów, poświęconych muzyce polskiej od jej początków w wieku X aż do chwili obecnej. Wszystkie tomy wydawane są zarówno w języku polskim jak i angielskim i są znakomitym źródłem wiedzy dla Polaków i cudzoziemców pragnących dowiedzieć się czegoś istotnego o polskiej kulturze muzycznej.