banner

16 października br. Maciej Urbanowicz z Politechniki Warszawskiej dostarczył do Europejskiego Centrum Badań Kosmicznych i Technologii Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA w Holandii (European Space Research and Technology Centre - ESTEC) pierwszego polskiego satelitę.

Jest to satelita zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej przy współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Przy jego opracowaniu i budowie pracowały dwa zespoły studentów ze Studenckiego Koła Astronautycznego (MeiL) i Studenckiego Koła Inżynierii Kosmicznej (EiTI) pod kierunkiem prof. Piotra Wolańskiego.

Głównym cel projektu była edukacja studentów w zakresie przygotowania, budowy i wykorzystania sztucznych satelitów Ziemi. Szczegółowymi celami były natomiast:

- testowanie systemu rozwijania elastycznych baterii słonecznych nowej generacji

- badanie możliwości przyspieszenia deorbitacji satelity z pomocą rozwijanej struktury, która zwiększy opór i spowoduje jego szybsze zejście z orbity

- testowanie systemu łączności z satelitą między innymi przez Politechnikę Warszawską, Akademię Morską w Gdyni oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN.

Najbardziej aktywni (byli i aktualni) studenci PW biorący udział w programie budowy PW-Sat to: Kamil Bobrowski, Andrzej Cichocki, Marcin Dobrowolski, Rafał Graczyk, Marcin Iwiński, Michał Kurowski, Marcin Stolarski, Tomasz Szewczyk, Maciej Urbanowicz – Studencki koordynator projektu, Grzegorz Woźniak.

PW-Sat jest satelitą z rodziny tzw. cubsat-ów. Ma wymiary 10 x 10 x 10cm i masę nie przekraczającą 1kg. Start satelity przewidziany jest na styczeń 2012 roku. Zostanie on wyniesiony na orbitę przez nową rakietę ESA o nazwie „VEGA”.

- Będzie to nie tylko pierwszy polski studencki satelita, ale również pierwszy polski sztuczny satelita Ziemi. Co prawda już ponad 40 urządzeń zbudowanych w Polsce wysłano w kosmos na pokładzie satelitów i sond kosmicznych, ale stanowiły one tylko elementy tych obiektów – wyjaśnia prof. Piotr Wolański, opiekun naukowy Studenckiego Koła Astronautycznego.


Więcej - http://www.youtube.com/watch?v=qpVzEvIsmmE&NR=1

http://www.youtube.com/watch?v=SkjlGX9lNCQ

oraz na stronie Studenckiego Koła Astronautycznego: http://www.ska.pw.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=95%3Apw-sat&catid=17%3Aprojekty&Itemid=84&lang=pl