banner

 Planetarium Niebo Kopernika w warszawskim Centrum Nauki Kopernik wzbogaciło się o nowy film „Galileusz: potęga teleskopu”, który wejdzie do stalego repertuaru już 4 listopada 2011. Zdjecie0253  „Galileusz: potęga teleskopu” przenosi nas do XVI-wiecznej Europy. W Holandii widz poznaje historię wynalezienia teleskopu. We Włoszech - spotyka Galileusza, pierwszego astronoma korzystającego z tego urządzenia. Wraz z nim przeprowadza doświadczenia potwierdzające kopernikańską teorię heliocentryczną oraz odkrywa cztery największe księżyce Jowisza - Księżyce Galileuszowe.
Ważnym przystankiem w podróży z teleskopem jest także królestwo gdańskiego astronoma Jana Heweliusza – największe obserwatorium jego czasów. Obserwując jak doskonalono teleskopy na przestrzeni wieków, można zobaczyć obrazy gwiazd i galaktyk oraz zjawiska możliwe do dostrzeżenia tak z Ziemi, jak i z kosmosu.


Film zapewne jeszcze bardziej podniesie atrakcyjność tego znakomitego, na najwyższym poziomie merytorycznym (a i estetycznym) miejsca w Warszawie. Fakt, iż od chwili otwarcia (19 czerwca 2011) Niebo Kopernika odwiedziło ponad sto tysięcy osób świadczy, że bardziej opłaca się budować centra nauki niż przeznaczać środki z budżetu na budowę kościołów.(al)


ps. 5 listopada Centrum Nauki Kopernik obchodzi pierwsze urodziny - z tej okazji Centrum czynne będzie 12 godzin i zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego świętowania tej rocznicy.