Unikalną w skali światowej podziemną ekspozycją multimedialną, prezentującą historię górnictwa solnego na ziemiach polskich, znaleźć można w zabytkowej części Kopalni Soli w Bochni.
Na trasie turystycznej tej najstarszej polskiej kopalni soli umiejscowiono kilkadziesiąt stanowisk multimedialnych, dzięki którym zwiedzający mogą odbyć podróż w czasie - cofnąć się o 750 lat i niemal na własnej skórze odczuć realia pracy pod ziemią zmieniające się w ciągu tych kilku wieków.
Dawne techniki wydobywcze, transportu oraz zagrożenia występujące w kopalni zostały przedstawione za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk.
Zwiedzającym zostały zapewnione także takie atrakcje, jak gra komputerowa, pozwalająca sprawdzić się w roli sterującego kopalnianymi windami oraz etiudy filmowe wyświetlane w skali 1:1 na wkomponowanych w naturalną solną scenerię holoekranach. Na trasie spotkać można też multimedialne manekiny, które urzekają niezwykłym realizmem, stąd łatwo je pomylić z żywymi osobami – i to wszystko na trasie ponad 1,5 kilometra, 200 metrów pod powierzchnią ziemi.
Multimedialna opowieść została wpisana w szerszy kontekst – dzięki między innymi napotykanym na trasie polskim królom, którzy stanowią symbole konkretnych epok i towarzyszących im wydarzeń, zwiedzający poznają nie tylko historię kopalni ale i historię Polski.
Podziemną Ekspozycję Multimedialną w Bochni stworzyła firma AdVenture Multimedialne Muzea z Katowic, która projektuje i realizuje nowoczesne ekspozycje dla obiektów muzealnych.
Kopalnia Soli w Bochni jest najdłużej działającym w Europie zakładem przemysłowym i jedną z najstarszych kopalni na kontynencie, w tym najstarszą kopalnią soli na ziemiach polskich. W 2010 r. zabytkowa część Kopalni Soli w Bochni została zgłoszona jako propozycja do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Więcej o kopalni - www.kopalniasoli.pl