>
>
>W ramach Programu Nowe Technologie i Technologie Przyszłości (FET) Komisja Europejska wybrała Human Brain Project (HBP) jako jeden z dwóch długofalowych strategicznych projektów UE.
Głównym celem projektu HBP będzie wspólna praca europejskich naukowców w celu zrozumienia ludzkiego mózgu, a jego głównym założeniem - wykorzystanie nowoczesnych technologii informatycznych: superkomputerów, specjalizowanych robotów oraz informatycznych technologii analizy dużych zbiorów danych do tworzenia modeli scalających rozproszoną wiedzę o działaniu i strukturze ludzkiego mózgu.
Modele mózgu, o niespotykanym do tej pory stopniu złożoności, stworzą nową perspektywę badań mózgu zdrowego i zmienionego procesami chorobowymi.
Cały projekt będzie realizowany przez dziesięć lat (2013-2023) w ponad 80 międzynarodowych instytucjach badawczych. Koordynatorami są: Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) w Szwajcarii z prof. Henry Markramem, Uniwersytet w Heidelbergu w Niemczech z prof. Karlheinzem Meierem, Clinique Hospitalière Universitaire Vaudoise (CHUV) z prof. Ryszardem Frąckowiakiem oraz Uniwersytet w Lozannie (UNIL).
Kierowany przez dr. hab. Piotra Bogorodzkiego zespół z Politechniki Warszawskiej uczestniczy w części projektu dotyczącej tworzenia bazy danych zawierającej dane obrazowe, genetyczne, kliniczne oraz behawioralne. Powstanie takiej bazy, integrującej wiedzę z wielu dziedzin, ułatwi zrozumienie procesów biologicznych zachodzących w mózgu zdrowych i chorych osób. Jest to kluczowy element opracowywanego modelu mózgu.
Human Brain Project dostarczy nowych narzędzi pomocnych w rozumieniu mózgu i mechanizmów jego działania,a zdobyta wiedza znajdzie zastosowanie w medycynie i informatyce. Fundamentem HBP jest zastosowanie komputerowych technologii informatycznych (ICT). W wyniku projektu powstaną platformy ICT użyteczne w neuroinformatyce. Moc obliczeniowa superkomputerów umożliwi zintegrowanie danych neurofizjologicznych z całego świata i stworzenie modelu działania mózgu.
W części związanej z informatyką medyczną będzie się gromadzić w bazach danych wyniki badań klinicznych praktycznie z całego świata. Informacje o procesach chorobowych i włączanie ich do modeli komputerowych chorób pozwoli opracować techniki obiektywnego diagnozowania chorób mózgu oraz przyspieszyć poszukiwania nowych metod ich leczenia.
Wreszcie w dziedzinie technologii informatycznych HBP będzie proponować "neuromorfic computing" i "neurorobotics", czyli opracowanie nowych systemów komputerowych i robotów inspirowanych budową i sposobem działania mózgu. Dzięki temu rozwiązane zostaną najważniejsze problemy stojące przed przyszłymi technologiami obliczeniowymi: efektywność energetyczna, niezawodność czy trudności w programowaniu bardzo złożonych systemów obliczeniowych.
Trzy główne obszary działania projektu to: bazy danych, prace teoretyczne i prace technologiczne.
Informacje na temat flagowych programów UE FET:
http://cordis.europa.eu/fp7/ict/programme/fet/flagship/home_en.html