banner


Do 31 marca mogą się zgłaszać grupy do drugiej edycji konkursu "Eksperyment Łańcuchowy", polegającego na skonstruowaniu urządzenia, które do przetransportowania metalowej kulki wykorzysta jak najwięcej zjawisk fizycznych.

 

Główną ideą konkursu jest zaprojektowanie i zbudowanie urządzenia, które przy wykorzystaniu różnego rodzaju zjawisk i praw fizycznych przetransportuje metalową kulkę z jednego swojego końca na drugi. Podczas otwartego dla publiczności finału, który odbędzie się 31 maja 2014 roku w Krakowie, wszystkie urządzenia zostaną połączone w jeden, kilkakrotnie uruchamiany łańcuch.
 

Grupy biorące udział w konkursie mogą składać się maksymalnie z 5 osób pod opieką mentora – osoby pełnoletniej.  Samo urządzenie powinno działać nie krócej niż 20 sekund, ale nie dłużej niż 120 sekund i mieścić się maksymalnie na wymiarach ławki szkolnej. Prace będą oceniane w trzech głównych kategoriach, w których będzie się brać pod uwagę: liczbę wykorzystanych zjawisk fizycznych wraz z umiejętnością ich wyjaśnienia, niezawodność i stopień skomplikowania urządzenia oraz kreatywność i estetykę wykonania. W każdej kategorii przyznane zostaną nagrody, a dodatkowych zwycięzców wybierze także publiczność.
 

W zeszłorocznej edycji konkursu swoje urządzenia zaprezentowało niemalże 100 drużyn z całej Polski. Polską edycję konkursu organizują: Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Instytut Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie.
 

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej: www.lancuch.if.uj.edu.pl