Dr Jarosław Deminet i prof. Krzysztof Diks zostali laureatami - tegorocznej Nagrody im. Marka Cara.
Nagroda została wręczona w pierwszym dniu obrad XX Forum Teleinformatyki „ePolska XX lat później", odbywającego się 25-26 września br. w Miedzeszynie.
Nagroda im. Marka Cara - tragicznie zmarłego w 1997 roku, jednego z pomysłodawców i pierwszego przewodniczącego Rady Programowej Forum oraz aktywnego popularyzatora nowoczesnych technologii w życiu społecznym - jest wręczana na Forum Teleinformatyki od 2002 roku. Ideą Nagrody jest wyróżnienie wybitnych osiągnięć w tworzeniu warunków dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce.
Laureaci
W tajnym głosowaniu Kapituła zdecydowała, że laureatami tegorocznej, trzynastej edycji Nagrody im. Marka Cara są:
dr Jarosław Deminet, dyrektor Departamentu Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego w Rządowym Centrum Legislacji, absolwent Wydziału Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Computer Science Uniwersytetu Carnegi-Mellon, wykładowca akademicki, autor wielu książek i opracowań z dziedziny informatyki. Nagrodę przyznano m.in. za:
- tworzenie podwalin informatyki w administracji i stworzenia od zera systemów informatycznych w Senacie RP;
- stworzenie niezawodnie funkcjonującego systemu Rządowego Centrum Legislacji, publikującego elektroniczny Dziennik Ustaw i Monitor Polski;
- popularyzację informatyki, aktywną pracę w Polskim Towarzystwie Informatycznym i Zespole Terminologii Informatycznej Rady Języka Polskiego.
prof. Krzystof Diks, wieloletni dyrektor Instytutu Informatyki UW, nauczyciel akademicki i naukowiec z dziedziny informatyki, od wielu lat przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Informatycznej, współopiekun drużyn UW zdobywających laury w Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym.
Nagrodę przyznano m.in. za:
- wieloletnią i bardzo skuteczną działalność na rzecz młodych polskich informatyków osiągających światowe sukcesy w konkursach programistycznych, w badaniach naukowych i w biznesie.
Nominowanymi do tegorocznej Nagrody im. Marka Cara byli także:
Marcin Lenarczyk, pełnomocnik Dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu – od lat skutecznie wdrażający systemy informatyczne w dużym szpitalu. Zaangażowanie p. Marcina Lenarczyka doprowadziły do powstania bezpapierowego systemu szpitalnego o najwyższych standardach przesyłania informacji z centralnego systemu szpitalnego do personelu medycznego.
Krzysztof Mączewski, dyrektor Departamentu Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego woj. mazowieckiego, za kierowanie projektem „Rozwój elektronicznej administracji w samorządach województwa mazowieckiego wspomagającej niwelowanie dwudzielności potencjału województwa”.
prof. Zdzisław Szyjewski, trzykrotny Prezes PTI; obecnie przewodniczący Rady Naukowej PTI, dyrektor Instytutu Informatyki w Uniwersytecie Szczecińskim. Nominowany za wkład w rozwój informatyki, szczególnie w zakresie budowy społeczeństwa informacyjnego, organizacji procesów upowszechnienia informatyki i rozwój informatyki akademickiej.
Więcej informacji - www.forumti.pl