W Muzeum Ziemi PAN w Warszawie czynna jest do 1 kwietnia 2015 wystawa fotografii. Jest to prezentacja najlepszych prac fotografików zrzeszonych w Okręgu Mazowieckim Związku Polskich Fotografów Przyrody.
Konkurs fotograficzny wyłaniający Fotografa Roku Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręgu Mazowieckiego kształtuje w niewiarygodny sposób wrażliwość każdego z nas na otaczającą przyrodę. To dzięki niej fotografowie przyrody zauważają niezwykłą ulotność chwili. Kto z nas w ostatnim czasie zachwycił się czymś codziennym? Dlaczego tak wiele potrafi umykać nam niepostrzeżenie?
Bycie fotografem przyrody polega przede wszystkim na bacznym obserwowaniu spektaklu, w którym scenariusz pisze natura. Bez względu na to, czy znajdujemy się w bajkowym otoczeniu podkarpackich pagórków, czy też obserwujemy z ukrycia ptasich rodziców poszukujących pokarmu dla potomstwa. To także umiejętność zachwycenia się wiatrem muskającym trawy w gaju oliwnym.
Fotograf, który robi coś więcej niż zwykłe dokumentowanie przyrody – dołącza do swoich prac emocje, pasję oraz część swojej duszy – staje się artystą. Często nie docenia siły, z jaką poprzez utrwalane kadry oddziałuje na otoczenie. Za sprawą fotograficznej działalności otrzymuje od losu niezwykłą moc wpływania na ludzkie emocje. Staje się bohaterem i jednocześnie ambasadorem przemawiającym w imieniu przyrody. To ogromna odpowiedzialność, a jednocześnie wspaniałe wyróżnienie.
Tegoroczna edycja konkursu Fotograf Roku OM ZPFP spowodowała, że inaczej patrzę na świat. Otworzyła mi oczy na wiele historii z życia przyrody, które dotychczas mi umykały. Jestem zły na siebie, że tak mało do tej pory zauważałem. Chylę czoło w geście podziękowania przed wszystkimi artystami nagrodzonymi w tym prestiżowym konkursie. To dla mnie zaszczyt i przyjemność, że mogę poznać Wasze opowieści o przyrodzie. Jednocześnie zachęcam wszystkich do współpracy z OM ZPFP, szczególnie mocno zaś tych, którzy chcieliby stać się ambasadorami przyrody.
Łukasz Bożycki
Prezes OM ZPFP
Więcej - www.mz.pan.pl