banner

Instytut Chemii Fizycznej PAN w Warszawie zaprasza młodych badaczy do udziału w kolejnej edycji Dream Chemistry Award, międzynarodowego konkursu na najciekawszy - i jeszcze niezrealizowany – naukowy projekt-marzenie.



Instytut Chemii Fizycznej PAN rozpoczyna kolejną edycję konkursu Dream Chemistry Award (DCA) na najciekawszy wizjonerski projekt naukowy z zakresu chemii i jej pogranicza z fizyką, biologią, medycyną lub inżynierią materiałową.
Zwycięzca otrzyma statuetkę i nagrodę finansową w wysokości 15 tys. euro.
 

W Komitecie Honorowym nagrody zasiadają wybitni chemicy: laureat Nagrody Nobla prof. Richard Schrock (MIT), prof. Krzysztof Matyjaszewski (Carnegie Mellon University) oraz prof. Bartosz Grzybowski (Ulsan National Institute of Science and Technology).

 „Wszystko co wielkie tak naprawdę zaczyna się właśnie od marzeń. Chcemy wspierać naukowców potrafiących marzyć, bo mamy nadzieję zwiększyć szanse, że ich nowatorskie projekty staną się kiedyś rzeczywistością”,  mówi prof. Robert Hołyst, dyrektor IChF PAN.

 Konkurs Dream Chemistry Award 2015 jest adresowany do naukowców z całego świata, w wieku do 36 lat, którzy obronili  doktorat (w tegorocznej edycji) w roku 2008 lub później. Warunkiem przyjęcia zgłoszenia jest nominowanie kandydata przez naukowca z tytułem doktora lub wyższym i przynajmniej 10-letnim stażem w naukach ścisłych/przyrodniczych, liczonym od daty publikacji pierwszej pracy naukowej.

 

Zgłoszenia należy przesyłać elektronicznie do 31 lipca za pomocą formularza na stronie Konkursu
 (www.ichf.edu.pl/DreamChemistryAward).

 Autorzy pięciu najlepszych projektów zostaną w grudniu zaproszeni do Warszawy, by osobiście przedstawić swoją ideę członkom Komitetów Honorowego i Naukowego. Spośród finalistów zostanie wyłoniony jeden laureat.


Za najwyższą jakość merytoryczną Konkursu odpowiada Komitet Naukowy. W  jego skład wchodzą profesorowie najlepszych polskich instytucji  naukowych, m.in. wydziałów chemii Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Politechniki Warszawskiej, a także Instytutu Chemii Organicznej PAN, Instytutu Chemii Fizycznej PAN, Instytutu Fizyki PAN, Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Lista członków Komitetu Naukowego jest jawna i dostępna na stronie internetowej Konkursu.

Członkowie Komitetu Honorowego i Naukowego są pisemnie zobowiązani do zachowania dyskrecji w zakresie tematyki projektów zgłaszanych do konkursu i niewykorzystywania zawartych w nich idei.

Laureat ma możliwość upowszechnienia tematu projektu (w ustalonym przez siebie zakresie) w informacji prasowej o rozstrzygnięciu konkursu.

Zwycięzcą poprzedniej edycji Dream Chemistry Award jest dr Evan Spruijt, chemik z Ecole Superieure de Physique et de Chimie Industrielles (ESPCI) we Francji, zajmujący się w swej pracy zawodowej  zastosowaniem klasycznych koncepcji chemii fizycznej w rozwiązywaniu  kluczowych zagadnień biofizyki, w tym związanych z powstawaniem komórek, mechanizmami ich wzrostu oraz zachodzącymi w nich zjawiskami kolektywnymi.

Dr Spruijt otrzymał Nagrodę za projekt wytwarzania mikrokropel wody, które można byłoby zaprogramować w taki sposób, aby w odpowiednich warunkach fizyko-chemicznych samoczynnie wzrastały i się dzieliły – a więc by modelowały najważniejsze cechy charakterystyczne dla żywych komórek.


Szczegółowe informacje o konkursie Dream Chemistry Award można znaleźć pod adresem: http://www.ichf.edu.pl/dreamchemistryaward/