26 czerwca 2015 w Krakowie zakończyły się 8. Międzynarodowe Targi Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG, poświęcone transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego.
Na targach zaprezentowano 100 wynalazków z Polski i z zagranicy – z Bośni i Hercegowiny, Rumunii, Tajwanu, Malezji i Iranu. Wystawcy reprezentowali jednostki naukowe, przedsiębiorstwa produkcyjne oraz młodzież szkół średnich i wyższych. Rozwiązania obejmowały zagadnienia z różnych dziedzin: ekologia, medycyna, bezpieczeństwo, lotnictwo, przemysł samochodowy i transport, metalurgia, włókiennictwo, maszyny i urządzenia, chemia, mechanika, inżynieria, elektronika, energetyka, informatyka i inne.
Targom towarzyszyła konferencja pod hasłem „Od koncepcji do zysku”. Jej tematyka służyła w głównej mierze omówieniu nowych zasad finansowania badań naukowych na rzecz innowacyjnej gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem Programu Operacyjnego „Inteligentny Rozwój”, jak również przybliżeniu przedsiębiorcom i jednostkom sfery nauki sposobów przygotowania się do nowego rozdania funduszy unijnych.
W ramach konkursu INTARG jury przyznało:
Wyróżnienia specjalne:
- Grand Prix za rozwiązanie: „Nowe peptydomimetyki redukujące efekty uboczne przyjmowania morfiny”. Wynalazek opracowany został przez Andrzeja Lipkowskiego, Aleksandrę Misicką-Kęsik, Krzysztofa Różyckiego, Annę Leśniak, Jakuba Fichnę, Annę Puszko, Piotra Sosnowskiego i Monikę Ruszkarską. Rozwiązanie zaprezentowane zostało przez: Klaster Leczenia Bólu, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN oraz Instytut Homeostazy Sp. z o.o.
- Nagroda przewodniczącego Jury dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za: „System do wspomagania rozwoju percepcyjno-poznawczego niemowląt i małych dzieci”, opracowany przez: Włodzisława Ducha, Bibiannę Bałaj, Joannę Dreszer-Drogorób, Oleksandra Sokolova, Tomasza Komendzińskiego, Jacka Matulewskiego i Dariusza Mikołajewskiego
- Najlepszy wynalazek zagraniczny dla National Institute for Research and Development in Construction, Urban Planning and Sustainable Spatial Development z Rumunii za: „System budowlany ze strukturą i powłoką zamykającą typu konwertor-generator-akumulator z masywnymi elementami termicznymi zawierającymi wodę”, opracowany przez Constantina Mirona.
Nagrody i medale konkursowe
- 8 nagród platynowych w 6 kategoriach: środowisko naturalne, medycyna i biotechnologia, informatyka, bezpieczeństwo, młody wynalazca oraz 3 w kategorii inżynieria i przemysł:
- nagrodę platynową w kategorii medycyna i biotechnologia Jury przyznało za: „Nowe peptydomimetyki redukujące efekty uboczne przyjmowania morfiny”. Wynalazek opracowany został przez Andrzeja Lipkowskiego, Aleksandrę Misicką-Kęsik, Krzysztofa Różyckiego, Annę Leśniak, Jakuba Fichnę, Annę Puszko, Piotra Sosnowskiego i Monikę Ruszkarską. Rozwiązanie zaprezentowane zostało przez: Klaster Leczenia Bólu, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN oraz Instytut Homeostazy Sp. z o.o. Przedmiotem wynalazku są związki blokujące niepożądane działanie opioidów w przewodzie pokarmowym, a przy tym nie mające wpływu na działanie przeciwbólowe morfiny, ponieważ nie przechodzą one przez barierę jelitową do krwi i dalej do ośrodkowego układu nerwowego. Nowy typ związków może znaleźć zastosowanie jako dodatek do doustnie podawanych opioidowych leków przeciwbólowych.
- w kategorii inżynieria i przemysł jury przyznało trzy nagrody platynowe: dla Instytutu Chemii Przemysłowej za rozwiązanie „Sposób otrzymywania poli(tlenku fenylenu) przeznaczone do przetwórstwa wtryskowego i wytłaczania”, za wynalazek „Nowe reaktywne pochodne triazyny absorbery promieniowania ultrafioletowego, zwiększające właściwości barierowe wyrobów z włókien celulozowych oraz sposób ich wytwarzania” – prezentowany przez Instytut Włókiennictwa z Łodzi, oraz za „Spoiwo hybrydowe do narzędzi ściernych” Instytutu Zaawansowanych Technologii Wytwarzania.
- W kategorii informatyka platyną wyróżniono wynalazek z Tajwanu, prezentowany przez Institute for Information Industry: „In-Light – Inteligentny System Monitoringu Oświetlenia Ulicznego”.
- Nagrodę platynową w kategorii bezpieczeństwo otrzymała Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie za „System wspomagania zarządzaniem ruchem drogowym oparty o analizę z kamer”.
- w kategorii środowisko naturalne platyną nagrodzono rozwiązanie: „Mobilna izolacja okienna magazynująco-refleksyjna”, opracowane przez Politechnikę Rzeszowską im. I. Łukasiewicza.
- Jury przyznało platynę w kategorii Młody Wynalazca za rozwiązanie prezentowane przez uczniów Zespołu Szkół Nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju i Centrum Kształcenia Praktycznego w Jastrzębiu-Zdroju: „Nietoperz – system nawigacji i ostrzegania osób niewidomych”.
Więcej o targach i laureatach - http://www.haller.pl/pl/oferta/miedzynarodowe-targi-wynalazczosci/targi-wynalazczosci/intarg.html