W Muzeum Ziemi PAN w Warszawie można obejrzeć – do 27 września - wystawę instalacji malarskiej Aliny Bloch.
Instalacja malarska Aliny Bloch przenosi widza w świat wyobraźni. Poczucie ogromnej siły natury jest kluczowym tematem ”Genesis - Między Ziemią a Niebem”. Malarstwo służy tutaj jako medium do realizacji zjawiska percepcji zmysłowej w drodze do samopoznania. Ingerowanie delikatnością struktury, formy i koloru instalacji w brutalną rzeczywistość codzienności to próba odpowiedzi na wyzwania współczesności. Poszukiwania opierają się na zadawaniu pytań dotyczących podstawowych doświadczeń ludzkiej egzystencji w kontekście działań społeczeństwa konsumpcyjnego i nadmiernej industrializacji.

Celem tej wystawy jest spojrzenie na rzeczywistość z innej perspektywy, szukanie innych sposobów widzenia rzeczy, zastanowienie się nad innymi wymiarami bytu.
W otoczeniu ekspozycji muzealnej – niezwykłych kształtem i barwą minerałów, powstaje przestrzeń dla obrazów. Jedwabne tafle odnoszące się do wersetów biblijnej Księgi Rodzaju tworzą ciszę i atmosferę skupienia (…). Przezroczyste płaszczyzny jedwabiu załamują światło, nieustannie przesuwając uwagę między sobą i otaczającą przestrzenią. To zestawienie malarstwa, które przy całej delikatności niesie precyzyjny przekaz o Początku, ze strukturą niemal doskonałą mineralnego świata, która jest od Początku tworzy konstrukcję ideową budowania kompozycji wystawy.

Alina Bloch ukończyła w 1981 r. Wydział Architektury Wnętrz warszawskiej ASP u prof. Jacka Damięckiego (z wyróżnieniem rektorskim). Malarstwo studiowała u prof. Jana Lisa, a tkaninę artystyczną u prof. Wojciecha Sadleya. We wrześniu 2010 otrzymała stopień doktora sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej: sztuki piękne. Obecnie jest asystentem w macierzystej uczelni na Wydziale Sztuki Mediów w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Apoloniusza Węgłowskiego.
Zajmuje się malarstwem na jedwabiu oraz malarstwem olejnym. Realizuje malarskie instalacje w przestrzeni publicznej.
Więcej - www.mz.pan.pl