Fizycy gospodarce

Utworzono: poniedziałek, 21 styczeń 2019 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


W Instytucie Fizyki PAN w Warszawie na konferencji, jaka odbyła się 17.01.19, zaprezentowano wyniki badań naukowców w trzech dziedzinach: diagnostyki nowotworowej, metody walki z superbakteriami oraz nowe techniki produkcji ogniw fotowoltaicznych. Konferencja nosiła tytuł „Fizyka przed wyzwaniami cywilizacyjnymi”.

 Innowacja w przypadku diagnostyki nowotworowej polega na zastosowaniu w metodzie optycznej znaczników fluoroscencyjnych do wykrywania ognisk zmienionych chorobą. Choć sama metoda nie jest nowa i od dawna stosowana na całym świecie (w Polsce wdrażała ją do lecznictwa prof. Alfreda Graczyk z WAT), to naukowcy ciągle poszukują odpowiednich znaczników – nietoksycznych, o odpowiednim czasie rozpadu, łatwych w syntezie i tanich, a najlepiej, gdyby jeszcze mogły przenosić cząsteczki leków niszczących nowotwór. Badania prof. Marka Godlewskiego z IF PAN właśnie na tym się koncentrują i być może doprowadzą też do wprowadzenia w lecznictwie alternatywnej i bezpieczniejszej niż mammografia,( a o takim samym lub wyższym stopniu wykrywalności ognisk choroby), optycznej metody diagnostycznej.


O tym, że superbakterie stały się w ostatnich latach wielkim problemem medycznym, widać po statystykach szpitalnych zgonów. Powszechne przepisywanie przez lekarzy antybiotyków, stosowanie ich przez hodowców zwierząt oraz brak zaangażowania koncernów farmaceutycznych w tworzenie nowych tego typu leków doprowadziły do sytuacji braku medykamentu zdolnego opanować infekcje, zwłaszcza zmutowanymi bakteriami. Oczywiście, polska nauka nie jest w stanie stworzyć nowego, skutecznego antybiotyku (zwłaszcza, że nie mamy swojego przemysłu farmaceutycznego), ale naukowcy zaczęli rozwiązywać ten problem od innej strony.

Otóż fizycy z IF PAN (dr Rafał Pietruszka) wraz z naukowcami z SGGW postanowili opracować metodę zmniejszania ilości bakterii na sprzęcie używanym w szpitalach poprzez nanoszenie nań ultracienkich warstw lub lakierów modyfikowanych nanocząstkami o działaniu antybakteryjnym. Dotyczy to nie tylko sprzętu medycznego, ale i elementów odzieży, folii, czy choćby klamek, na których znajduje się najwięcej bakterii. Technologia, której zaletą jest niska cena i możliwość stosowania także w przemyśle spożywczym, jest obecnie patentowana.

Kolejnym palącym tematem dla społeczeństw jest możliwość wykorzystania energii odnawialnej, zwłaszcza słonecznej. I tutaj prace w IF PAN (dr Bartłomiej Witkowski) idą w kierunku stworzenia ogniw fotowoltaicznych o lepszych parametrach niż obecnie stosowane. Zespół naukowców opracował metodę wytwarzania ogniw krzemowych wydajniejszych niż obecnie stosowane i tańszych, a także … bardziej przyjazną środowisku.(al.)

 

Więcej o konferencji – http://wyzwaniafizyki.pl/broszura

 

 

Odsłony: 1451
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd