banner


fotofestiwalW Łodzi 13.06.19 zaczyna się osiemnasta edycja Fotofestiwalu, zatytułowanego Nadprzyrodzone. Imprezy festiwalowe odbywać się będą w wielu miejscach w centrum miasta przez dwa tygodnie, do 30.06.19.

 


Fotofestiwal powstał w 2001 roku, jako jedno z pierwszych wydarzeń fotograficznych w Polsce. Była to spontaniczna inicjatywa studentów i wykładowców socjologii. Od tamtej pory zmieniła się nie tylko fotografia, ale także sposoby organizowania wydarzeń kulturalnych. Fotofestiwal zawsze jest jednak przestrzenią do prezentacji różnych form i rodzajów fotografii, forum dyskusji o sztuce i społeczeństwie, motywacją do poszukiwania alternatywnych metod mówienia o fotografii i jej eksponowania. A przede wszystkim jest miejscem spotkań.

Fotofestiwal od pierwszej edycji stara się podejmować ważne społecznie problemy, dążąc do poszerzenia refleksji nad kulturą i społeczeństwem. Ubiegłoroczna edycja dotyczyła relacji człowieka i natury, natomiast obecna to spojrzenie na nadprzyrodzone aspekty rzeczywistości, a także zjawiska znajdujące się w sferze spekulacji i hipotez, na które nauka nie ma jeszcze odpowiedzi.

Organizatorzy festiwalu zadbali nie tylko o wielość wydarzeń festiwalowych, ale i różnorodność wypowiedzi artystycznej imprezy. Są to zarówno wystawy, jak i filmy dokumentalne, formy teatralne, muzyczne, a także spotkania z naukowcami i dyskusje na tematy odnoszące się do duchowości. Pomyślano także o dzieciach, dla których stworzono warsztaty fotograficzne.

W strefie edukacyjnej, zorganizowanej we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim przewidziano dyskusje na tematy dotyczące filozofii, duchowości, metafizyki, odległych kultur i praktyk duchowych, m.in. o komercjalizacji wiary, o rytuałach i wymiarach współczesnej duchowości.
Jak podają organizatorzy - Fotofestiwal w 2019 przybliży sferę doświadczeń ludzkości związaną z tym co niematerialne, duchowe, zmysłowe, ezoteryczne konfrontując ją z racjonalnym i naukowym spojrzeniem na świat oraz tym jak pokazuje ją fotografia. Pokaże też, że duchowość w kapitalistycznym wydaniu przybiera najróżniejsze, niekiedy absurdalne formy.

Więcej - http://fotofestiwal.com/2019/supernatural/