Granty ERC - bez Polaków

Utworzono: sobota, 12 październik 2019 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council) przedstawiła 11.10.19 zwycięzców w konkursie Synergy, będącym częścią unijnego programu badań i innowacji „Horyzont 2020”.

 


Granty, których suma wynosi 363 mln euro, a dotyczące takich zagadnień jak leczenie raka, walka ze zmianami klimatu, prognozowanie trzęsień ziemi trafiły do 37 grup badawczych. Niestety, nie ma wśród nich żadnego zespołu polskiego ani żadnego Polaka.
Po raz pierwszy natomiast ERC skierowała zaproszenie do udziału w konkursie do naukowców z USA, a nagrodzonych 8 zespołów amerykańskich, jak mówi przewodniczący ERC, prof. Jean-Pierre Bourguignon - pomoże naukowcom w Europie osiągnąć ambitne cele, a także wzmocnić globalną pozycję badań finansowanych przez UE.
Jak podaje ERC, granty pomogą stworzyć około 1000 miejsc pracy dla doktorów habilitowanych, doktorantów i innych pracowników zespołów badawczych stypendystów.

Większość dofinansowanych propozycji dotyczy tradycyjnych dyscyplin. Np. jedna grupa składająca się z geografów, fizyka i meteorologa zbada relacje między klimatem a miastami. W projekt badań nad rakiem zaangażowani będą naukowcy z różnych dziedzin biologii i genetyki, a także pediatra. Inna grupa dąży do opracowania czystszego sposobu produkcji chemikaliów i zatrudni naukowców z chemii, spektroskopii i materiałoznawstwa.

W 37 projektach bierze udział 126 głównych badaczy w zespołach 2-4-osobowych, którzy będą realizować swoje projekty na 95 uniwersytetach i ośrodkach badawczych w 20 krajach w Europejskiej Przestrzeni Badawczej i poza nią. Osiem grup badawczych będzie obejmować jednego głównego badacza pracującego w Stanach Zjednoczonych.
Najczęstsze lokalizacje to Niemcy (zaangażowane w 20 projektów), Wielka Brytania (12) i Francja (11). Kobiety stanowią 24% stypendystów i wezmą udział w 21 z 37 projektów.
Z państw postsocjalistycznych granty otrzymały zespoły, w których pracuje dwóch Węgrów, dwóch Chorwatów i jeden Czech.

Kolejny termin składania wniosków w konkursie Synergy upływa 5.11.19.

Lista nagrodzonych - https://erc.europa.eu/sites/default/files/document/file/erc-2019-syg-results.pdf
Więcej - https://erc.europa.eu/
https://ec.europa.eu/programmes/horizon2020/en/

O ERC
Europejska Rada ds. Badań Naukowych, utworzona przez Unię Europejską w 2007 r. jest wiodącą europejską organizacją finansującą pionierskie badania. Każdego roku wybiera i finansuje najlepszych kreatywnych badaczy dowolnej narodowości i wieku.
Do tej pory ERC sfinansowała ponad 9 000 najlepszych badaczy na różnych etapach kariery oraz ponad 50 000 stypendystów, doktorantów i innych pracowników pracujących w ich zespołach badawczych.
ERC ma roczny budżet w wysokości 2 mld euro na rok 2019. Całkowity budżet ERC na lata 2014–2020 wynosi ponad 13 mld euro w ramach programu „Horyzont 2020”.

Odsłony: 665
DMC Firewall is a Joomla Security extension!