Żywioły Ziemi

Utworzono: piątek, 22 listopad 2019 Anna Leszkowska Drukuj E-mail

MZ2W Muzeum Ziemi PAN w Warszawie do 29.12.19 czynna jest wystawa malarstwa i grafiki Katarzyny Lipskiej-Ziębińskiej pt. "Struktury i żywioły Ziemi".

 

Tytuł autorskiej wystawy malarstwa i grafiki Katarzyny Lipskiej-Ziębińskiej to „Struktury i żywioły Ziemi”. Autorka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Podyplomowych Studiów dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury na Uniwersytecie Warszawskim. Katarzyna Lipska-Ziębińska jest malarką, graficzką, twórczynią sztuk wizualnych oraz … podróżniczką. MZ1

„Moją pasją jest zagłębianie się w otaczający mnie świat” – pisze o sobie. „Z zaangażowaniem odkrywam i fascynuję się bogactwem barw i struktur otaczającej mnie przestrzeni. Zachwyt nad materią kamienia czy żywiołem wody lub ognia przenoszę w swój osobisty świat doznań i wizji artystycznych na płótnie.
Łączę materię natury – szkło, drewno, metal z przestrzenią twórczą mojej osobowości i moimi płótnami w formie czystych zdecydowanych kolorów i różnorodnych struktur przestrzennych. To stanowi swoistego rodzaju moją odpowiedź na fascynację pięknem i bogactwem świata. Wszystko co istnieje ma swoją energię żywiołu Ognia, Metalu, Ziemi, Drzewa i Wody. MZ4

Wszystko co z kolei objawia nam się w naturze w materii kamienia, strumienia, oceanów, roślinności, bogactwa form życia na Ziemi jest energią istnienia subtelnej równowagi żywiołów, które w swoisty sposób przejawiam w barwach i strukturze, w przestrzeni i kompozycji swoich obrazów i grafik.

Prowadząc dialog duszy z barwą i materią obrazu tworzę swoiście spójne i przestrzenne dzieła. Wykorzystanie naturalnych form Ziemi i możliwości plastycznych malarstwa to opowieść o wędrówce po żywiołach i emocjach, po kolorach i formach, to wędrówka z moją duszą w świat wewnętrzny mojego istnienia.MZ3
Wystawa, którą prezentuję jest pretekstem, aby każdy, kto zatrzyma się przed moim obrazem miał możliwość odczuć i zobaczyć oczyma wyobraźni prezentowany żywioł. Aby czytając tytuł dopełniający obraz, miał możliwość świadomego przeżycia chwili w przestrzeni mojego dzieła i żywiołu Ziemi.

Prezentowana wystawa jest również pretekstem do zatrzymania się nad obecnie bardzo ważnym problemem degradacji i zniszczenia zasobów naturalnych Ziemi. Poruszanie się w sferze piękna, jest pretekstem na zwrócenie uwagi na współistniejącą brzydotę naszego bytu, na niszczycielskie i zaborcze działania destrukcyjne człowieka w środowisku. Jest pretekstem na zastanowienie się, w jakim kierunku zmierza ludzkość i czy możemy temu zaradzić.
Wszechobecna degradacja środowiska i świadome, cywilizacyjnie usprawiedliwione, jego unicestwienie jest również tematem, jaki będę poruszać na spotkaniach w trakcie trwania wystawy” – dodaje Katarzyna Lipska Ziębińska.

Więcej - www.mz.pan.pl

Odsłony: 821
DMC Firewall is a Joomla Security extension!