Granty ERC - Polaków jak na lekarstwo

Utworzono: wtorek, 10 grudzień 2019 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC) ogłosiła 10.12.19 zwycięzców ostatniego konkursu Consolidator Grant 2019: jest to 301 najlepszych naukowców z całej Europy, których badania będące częścią programu „Horyzont 2020”, zostaną wsparte 600 mln euro. Z Polski tylko jedna osoba otrzymała grant – to prof. Valentina Lepri związana z Instytutem Filozofii i Socjologii PAN. Pozostali (2) stypendyści związani są z zagranicznymi placówkami badawczymi.

 

Stypendyści będą realizować swoje projekty na uniwersytetach i ośrodkach badawczych w 24 różnych krajach w całej Europie, z wiodącymi lokalizacjami w Niemczech (52 granty), Wielkiej Brytanii (50), Francji (43) i Holandii (32). Najwięcej grantów otrzymali naukowcy 37 narodowości z Niemiec (55 grantów), Francji (33), Holandii(28) i Włoch (23).

Projekty badawcze proponowane przez nowych stypendystów obejmują szeroki zakres tematów z zakresu nauk fizycznych i inżynierii, nauk przyrodniczych, a także nauk społecznych i humanistycznych.
ERC otrzymała tym razem 2 453 propozycji badań, z czego około 12% zostanie sfinansowanych. Trzydzieści jeden procent dotacji zostało przyznanych kobietom. Ta nowa runda grantów powinna stworzyć około 2000 miejsc pracy dla doktorów habilitowanych, doktorantów i innych pracowników pracujących w zespole badawczym stypendystów.

Dla potencjalnych wnioskodawców:
Badacze, którzy chcieliby ubiegać się o grant w ramach Consolidator Grant 2020 mają czas do 4 lutego 2020 r. na złożenie wniosków.

Granty Consolidator przyznawane są wybitnym badaczom dowolnej narodowości i wieku, z co najmniej siedmioletnim doświadczeniem po doktoracie, których wyniki badań naukowych są obiecujące. Badania należy prowadzić w publicznej lub prywatnej organizacji badawczej zlokalizowanej w jednym z państw członkowskich UE lub krajów stowarzyszonych. Finansowanie (średnio 2 mln euro na grant) jest udzielane na okres do pięciu lat i obejmuje głównie zatrudnienie naukowców i innych pracowników w celu konsolidacji zespołów stypendystów.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC), utworzona przez Unię Europejską w 2007 r. oferuje cztery podstawowe programy grantowe: Starting, Consolidator, Advanced i Synergy Grants. Dzięki dodatkowemu programowi dotacji Proof of Concept ERC pomaga stypendystom wypełnić lukę między pionierskimi badaniami stypendystów a wczesnymi fazami ich komercjalizacji.
Do tej pory ERC sfinansowała ponad 9 000 najlepszych badaczy na różnych etapach kariery oraz ponad 50 000 doktorantów, doktorantów i innych pracowników pracujących w ich zespołach badawczych. ERBN stara się przyciągnąć najlepszych naukowców z dowolnego miejsca na świecie do Europy.
Całkowity budżet ERC na lata 2014–2020 wynosi ponad 13 mld euro w ramach programu „Horyzont 2020”, za który odpowiada europejska komisarz ds. Innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży Mariya Gabriel.


Więcej informacji - erc.europa.eu

Horizon 2020 - ec.europa.eu/programmes/horizon2020/en

 

Odsłony: 1004
DMC Firewall is a Joomla Security extension!