Trzy granty unijne dla Polski
9.12.20 Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC) ogłosiła 327 zwycięzców konkursu Consolidator Grant dla naukowców ze stopniem doktora lub wyższym. Finansowanie stanowi część obecnego programu UE w zakresie badań i innowacji „Horyzont 2020” i wynosi łącznie 655 mln euro. Na konkurs napłynęło 2506 wniosków, a wskaźnik sukcesu wyniósł 13%. ERC oczekuje, że dzięki tym grantom powstanie ponad 2000 miejsc pracy.
Wśród stypendystów 37% to kobiety – to najwięcej od początku programu grantowego Konsolidator. Ogólnie wskaźnik sukcesu dla kobiet wyniósł 14,5%, a dla mężczyzn 12,6%. W dziedzinie nauk ścisłych i inżynierii wskaźnik sukcesu kobiet przewyższał odsetek mężczyzn: wynosił 16,9% dla kobiet i 12% dla mężczyzn. W dziedzinie nauk o życiu kobiety otrzymały 15%, a mężczyźni 12,9%.
Stypendyści – naukowcy 39 narodowości - będą realizować swoje projekty z zakresu nauk fizycznych i technicznych, nauk o życiu, a także nauk społecznych i humanistycznych na uniwersytetach, w ośrodkach badawczych i firmach w 23 różnych krajach Europy, z czego wiodącymi lokalizacjami będą Niemcy (50 grantów), Wielka Brytania (50), Francja (34) i Holandia (29). Po raz pierwszy będzie też finansowany projekt z Ukrainy. Najliczniej są reprezentowani Włosi (47 grantów), Niemcy (45), Francuzi (27) i Brytyjczycy (24).
Z Polski jest troje stypendystów:
- dr hab. Justyna Olko kierująca zespołem naukowców na Wydziale „Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego (kwota grantu - blisko 2 mln euro). Zespół będzie się zajmować m.in. lepszym zrozumieniem przyczynowo-skutkowych mechanizmów oraz procesów stojących za powstawaniem, ciągłością, redukcją i utratą wielojęzyczności w kontekstach historycznych, geograficznych, społecznych, politycznych i kulturowych.
- prof. AGH, dr hab. inż. Piotr Faliszewski z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH (grant w wysokości ok. 1,4 mln euro), który zajmuje się obliczeniową teorią wyboru społecznego, badaniami systemów wyborczych. Zwycięski projekt zakłada stworzenie i opracowanie mechanizmów podejmowania decyzji w konkretnych dziedzinach: w instytucjach lokalnych, sporcie, kulturze czy wyszukiwaniach internetowych itp.
- dr Sebastian Glatt z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (grant w wysokości ok. 2 mln euro). Badacz zajmuje się molekularnymi mechanizmami procesów o wysokim znaczeniu klinicznym, które kształtują i kontrolują funkcjonowanie białek komórkowych we wszystkich organizmach żywych.
Consolidator Grants są przyznawane wybitnym naukowcom dowolnej narodowości i wieku, z co najmniej 7-letnim, a nawet 12-letnim stażem po uzyskaniu stopnia doktora oraz obiecującym dorobkiem naukowym. Badania muszą być prowadzone w publicznej lub prywatnej organizacji badawczej znajdującej się w jednym z państw członkowskich UE lub krajów stowarzyszonych. Finansowanie grantu - do 2 mln euro, plus w niektórych przypadkach dodatkowy 1 mln euro na koszty początkowe - jest udzielane na okres do 5 lat i obejmuje głównie zatrudnienie naukowców i innego personelu w celu konsolidacji zespołów stypendystów.
O ERC
Europejska Rada ds. Badań Naukowych, powołana przez Unię Europejską w 2007 r., jest pierwszą europejską organizacją finansującą doskonałe badania pionierskie. Każdego roku wybiera i finansuje najlepszych, kreatywnych naukowców dowolnej narodowości i wieku. Oferuje cztery podstawowe programy dotacji: dotacje dla początkujących, konsolidacyjne, zaawansowane i synergiczne. Dzięki dodatkowemu programowi dotacji Proof of Concept ERC pomaga stypendystom wypełnić lukę między pionierskimi badaniami beneficjentów a wczesnymi fazami ich komercjalizacji.
Do tej pory ERC sfinansowała ponad 9500 projektów badawczych.
Więcej - https://erc.europa.eu/news/CoG-recipients-2020
Odsłony: 645