Plany ERC na 2022

Utworzono: niedziela, 18 lipiec 2021 Anna Leszkowska Drukuj E-mail

 

Przyjęty 14.07.21 program Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych o wartości ponad 2,4 mld euro przeznaczony będzie na sfinansowanie grantów dla około 1100 naukowców w UE i krajach stowarzyszonych. To drugi program ERBN w ramach  „Horyzontu Europa”.


Dofinansowanie będzie przyznawane w konkursach grantowych ocenianych przez naukowców o międzynarodowej renomie. Ma wspierać projekty, które przesuwają granice ludzkiej wiedzy. Do programu kwalifikują się naukowcy dowolnej narodowości i dowolnej dziedziny naukowej, o ile pracują w Europie lub chcą przenieść się z innych części świata. Do oferty powracają Synergy Grants and Proof of Concept Grants, podobnie jak druga edycja konkursu Public Engagement with Research Awards.

Najważniejsze punkty planu 2022:

- Synergy Grants. Po przerwie w 2021 r. ten konkurs grantowy powraca i zostanie otwarty 15 lipca 2021 r. Granty te oferują wsparcie dla małej grupy (2-4) głównych badaczy, aby wspólnie rozwiązywać ambitne problemy badawcze, których nie mogli rozwiązać badacze samodzielnie. Jeden z tych głównych badaczy może znajdować się poza Europą.

- Proof of Concept Grants. W ramach tego programu prac odbędą się cztery rundy finansowania - pierwszy nabór (z budżetem 25 mln euro) rozpocznie się w lipcu 2021 r., a dotacje wyniosą po 150 tys. euro. W listopadzie 2021 r. ERBN otworzy kolejną rundę konkursu z kwotą 25 mln euro podzieloną między trzy terminy: luty, maj i wrzesień 2022 roku.

- Nagroda za zaangażowanie publiczne w badania naukowe. Po udanym pilotażu w 2020 r. ERC wprowadziło jej drugą edycję. Nagrody - w wysokości 10 000 euro każda - zostaną przyznane trzem stypendystom ERBN w trzech kategoriach: „Zaangażuj się” za naukę obywatelską, „Zainspiruj” za zasięg opinii publicznej oraz „Wpływ” za media i politykę. Otwarcie konkursu planowane jest na 5 października 2021 r.

Jako środek mający na celu złagodzenie wpływu COVID-19 na naukowców, program prac obejmuje możliwość wymienienia przez wnioskodawców w swoich propozycjach badawczych (część B1) dowolnej konkretnej sytuacji spowodowanej pandemią, która miała negatywny wpływ na ich CV lub osiągnięcia. Zostanie to wzięte pod uwagę podczas oceny wniosków. Zobacz także oświadczenie Rady Naukowej - The ERC Scientific Council proposes further measures linked to COVID-19 | ERC: European Research Council (europa.eu)

- Plany równouprawnienia płci w instytucjach goszczących. Aby kwalifikować się do zaproszeń z terminami do 2022 r., instytucje przyjmujące grantobiorców ERBN muszą posiadać plan na rzecz równouprawnienia płci lub równoważny dokument strategiczny w momencie podpisywania grantu i na czas trwania projektu.

- Program prac wprowadza kilka zmian w sposobie, w jaki wnioskodawcy powinni opisywać swoje osiągnięcia naukowe. Zmiany te mają na celu dalsze wzmocnienie dostosowania ERBN do zasad oceny badań, które uwzględniają rzeczywistą jakość pracy naukowców, wartość i wpływ wszystkich wyników badań.

Przy okazji przyjęcia tego programu, ERBN ogłasza również formalne zatwierdzenie Deklaracji z San Francisco w sprawie oceny badań (DORA), zgodnie z jej wieloletnim przestrzeganiem najwyższych standardów oceny badań. ERBN jest przekonana, że szerokie wdrożenie procedur oceny badań, które integrują zasady DORA, jest kluczem do sprawiedliwego przejścia do otwartej nauki.

Więcej - ERC Work Programme 2022 (europa.eu)

Odsłony: 276
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd