Przewodnik po programie Polonez Bis

Utworzono: niedziela, 18 lipiec 2021 Anna Leszkowska Drukuj E-mailNarodowe Centrum Nauki opublikowało przewodnik dla wnioskodawców w programie Polonez Bis. Dla uczonych i instytucji zainteresowanych udziałem w konkursie powstała także specjalna wyszukiwarka – Polonez Bis Partner Search Tool, która ułatwi im nawiązanie bezpośredniego kontaktu. Do udziału w programie zachęcają również uczestnicy pierwszej edycji programu Polonez.


Polonez Bis jest wszechstronnym programem integrującym badania, staże w instytucjach pozaakademickich oraz szkolenia rozwijające kompetencje miękkie.
W trzech naborach zrekrutowanych zostanie 120 doświadczonych zagranicznych naukowców, którzy na 24 miesiące przeprowadzą się do Polski, aby prowadzić swoje badania w instytucjach publicznych i prywatnych. Program uzupełni cykl atrakcyjnych szkoleń oraz współpraca ze startupami i organizacjami pozarządowymi.

Naukowcy zakwalifikowani w konkursie mogą liczyć na atrakcyjne warunki zatrudnienia – wynagrodzenie w wysokości 53,5 tys. euro rocznie i grant badawczy do 100 tys. euro. – Zachęcamy wszystkich naukowców, którzy mają doskonały pomysł, by wzięli udział w konkursie i zrealizowali swoje badania w Polsce. To szansa na rozwój zawodowy, niezależność finansową i stworzenie własnego zespołu – mówi Jolanta Palowska z Działu Współpracy Międzynarodowej NCN.

Wnioski w programie Polonez Bis mogą składać naukowcy, którzy mają doktorat lub przynajmniej czteroletnie pełnoetatowe doświadczenie badawcze i w ciągu trzech lat przed dniem ogłoszenia konkursu przynajmniej dwa lata mieszkali, i pracowali poza Polską. Wybór tematu i dyscypliny naukowej należy do kandydatów, którzy złożą zgłoszenia wspólnie z instytucjami przyjmującymi w Polsce – swoimi przyszłymi pracodawcami.

Film promocyjny skierowany do naukowców: https://www.youtube.com/watch?v=5PhO-V2SWw8

Polonez Bis jest współfinansowany przez Komisję Europejską i Narodowe Centrum Nauki w ramach grantu Marie Skłodowska-Curie COFUND. Pierwszy nabór wniosków rozpocznie się 15 września i potrwa do 15 grudnia. Kolejne konkursy rozpoczną się w marcu i wrześniu 2022.

Przewodnik dla wnioskodawców, zawierający między innymi szczegółowy opis programu, informacje o składaniu aplikacji i wymaganych dokumentach, został opublikowany na stronie: https://polonezbis.eu/wp-content/uploads/2021/07/2021-07-05-POLONEZ-BIS-Guide-for applicants-v-1.0.pdf POLONEZ BIS Partner Search Tool

Z myślą o naukowcach i instytucjach szukających odpowiednich partnerów, NCN uruchomiło także wyszukiwarkę Polonez Bis Partner Search Tool - https://polonezbis.eu/en/partner-search-tool/

Profile mogą w niej założyć naukowcy chcący przyjechać do Polski, potencjalne instytucje przyjmujące oraz instytucje zainteresowane zaproszeniem naukowców na krótkie staże. Zarejestrowani użytkownicy wypełniają następnie ankietę, która będzie widoczna w otwartej części bazy. – Publikacja profilu w Polonez Bis Partner Search Tool nie jest obowiązkowa – zaznacza Jolanta Palowska. – Zachęcamy jednak do skorzystania z tej opcji. Im więcej ofert w bazie, tym łatwiej będzie kandydatom i instytucjom nawiązać bezpośredni kontakt i podjąć współpracę.
Anna Korzekwa-Józefowicz, ekspert ds. komunikacji NCN

Dodatkowe informacje o programie: https://polonezbis.eu/pl


Polonez Bis jest kontynuacją zakończonego właśnie programu Polonez. W ramach trzech konkursów, ogłoszonych w latach 2015 i 2016, przyjechało do Polski 109 wybitnych naukowców z 28 krajów. Przez rok lub dwa pracowali w instytucjach naukowych, stworzyli nowe zespoły badawcze, uzyskali kolejne granty, zostali w Polsce i rekomendują udział konkursie innym naukowcom.

Odsłony: 180
DMC Firewall is a Joomla Security extension!