banner


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Data ta przypomina wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, podczas której domagano się uznania języka bengalskiego za język urzędowy.
Święto ma pomoc w ochronie różnorodności językowej i zwrócić uwagę na języki zagrożone wyginięciem.


UNESCO stworzyło pięciostopniową skalę służącą do oceny stopnia zagrożenia, biorąc pod uwagę przede wszystkim proces przekazywania języka następnym pokoleniom. Według tego źródła od 1950 r. zniknęło na świecie 200 języków, a w Polsce zagrożony wymarciem jest język kaszubski oraz język wilamowski.

Obchodzony 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma na celu przypomnieć wszystkim, jak ważna jest troska o język ojczysty, budowanie świadomości językowej oraz dbałość o czystość słowa. Osobom, które mają wątpliwości jak pisać, odmieniać, wymawiać oraz akcentować wyrazy polskie i obce z pomocą przychodzi  (bezpłatna) Poradnia Językowa Uniwersytetu Śląskiego. "Mamy bardzo bogatą bazę archiwum, pomagamy w rozszyfrowaniu zawiłości języka polskiego nie tylko studentom" - mówi dr hab. prof. UŚ Katarzyna Wyrwas - kierownik Poradni Językowej UŚ.

Poradnia Językowa w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego powstała w latach 70-tych ubiegłego wieku z inicjatywy prof. Ireny Bajerowej. Początkowo istniała Pracownia Kultury Języka, a poradnia była tylko telefoniczna, przysyłano także do Instytutu listy i pisma z zapytaniami. Dziś poradnia przeniosła się całkowicie do Internetu.


Dodatkowo, z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, 21 lutego o godzinie o godzinie 17:00 na Uniwersytecie Śląskim odbędzie się debata, w której udział wezmą: prof.Aldona Skudrzyk, dr hab. Katarzyna Wyrwas, prof. UŚ i prof. Jacek Warchala z Wydziału Humanistycznego UŚ. Naukowcy odpowiedzą na pytanie czy język polski ewoluuje oraz czy obserwują różnice pokoleniowe w używaniu języka i jego poprawności.
Rozmowa będzie transmitowana na Facebooku oraz uniwersyteckim kanale YouTube: https://youtu.be/cVecO_5E22c

Więcej - www.us.edu.pl