banner


Wkrótce po inwazji Rosji na Ukrainę niemieckie organizacje naukowe nałożyły na Rosję embargo. Ma to zauważalny wpływ na badania także w Niemczech – pisze Ralf Nestler, dziennikarz naukowy niemieckiej agencji Spektrum.
Jak podało Federalne Ministerstwo Nauki pod koniec lutego 2022, „Celem jest jak największe odizolowanie rosyjskiego rządu na poziomie krajowym i międzynarodowym”.

Embargo na naukę, które wkrótce rozszerzono na Białoruś, nie jest pierwszym tego rodzaju; takie środki podjęto również w czasach apartheidu w Republice Południowej Afryki, a niektóre istnieją do dziś. Relacje z Rosją są jednak tak liczne i różnorodne, że decyzja ta ma zauważalny wpływ nie tylko na badania rosyjskie, ale i niemieckie.
Geolodzy badający zmiany klimatyczne w Arktyce są tak samo nim dotknięci, jak biolodzy, fizycy i inni naukowcy z wielu różnych dyscyplin, którzy dokonują serii pomiarów wiecznej zmarzliny od dziesiątków lat – pisze Ralf Nestler.


Więcej o skutkach w różnych dziedzinach zerwania współpracy naukowej między Niemcami a Rosją - https://www.spektrum.de/news/russland-wie-sich-das-wissenschaftsembargo-auswirkt/2035294?utm_medium=newsletter&utm_source=sdw-nl&utm_campaign=sdw-nl-daily&utm_content=edi