banner

 

Jak podała Agencja RIA Novosti, szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin polecił włączyć niemiecki teleskop w obserwatorium Spektr-RG.

Roskosmos przywróci działanie teleskopu eROSITA w obserwatorium orbitalnym Spektr-RG, które zostało wyłączone przez niemieckich kolegów - powiedział na antenie kanału Rosja-24 dyrektor generalny państwowej korporacji Dmitrij Rogozin.
„Dałem polecenie rozpoczęcia prac nad przywróceniem działania niemieckiego teleskopu w systemie Spektr-RG wraz z rosyjskim teleskopem” – powiedział.
Szef Roskosmosu podkreślił, że jest to konieczne dla nauki. Według niego ci, którzy z przyczyn politycznych zdecydowali się na wstrzymanie pracy niemieckiego teleskopu, nie mieli do tego moralnego prawa.


Obserwatorium Spektr-RG, zbudowane przez organizację pozarządową Ławoczkina, zostało wystrzelone w kosmos w lipcu 2019 roku. Zainstalowane są na nim dwa teleskopy: eROSITA, stworzony przez niemiecki Instytut Maxa Plancka Fizyki Pozaziemskiej oraz ART-XC, opracowany przez Instytut Badań Kosmicznych Rosyjskiej Akademii Nauk i wyprodukowany we współpracy z Ogólnorosyjskim Instytutem Badawczym Eksperymentów Fizyka w Sarowie i Centrum Lotów Kosmicznych Marshalla w Huntsville (stan Alabama).

Tuż po rozpoczęciu rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie niemieccy specjaliści przestawili teleskop eROSITA w tryb awaryjny. Według Rogozina doprowadziło to do strat Roskosmosu, więc państwowa korporacja zamierza obciążyć Niemcy. Ponadto program obserwacyjny Spektra-RG musiał zostać zmieniony.
Celem obserwatorium jest sfotografowanie całego nieba w promieniach rentgenowskich w ciągu czterech lat i stworzenie mapy wszechświata. Planowane jest zakończenie tych prac do 2025 roku.

Za: https://ria.ru/20220604/kosmos-1793082230.html?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop