29 listopada 2023 roku Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) opublikował na portalu RAD-on najnowszy raport „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce”. Wynika z niego, iż w roku akademickim 2022/23 liczba studentów z Ukrainy wzrosła aż o ponad 12 119 osób. Jest ich już obecnie 48 150 osób, czyli 47% wszystkich cudzoziemców studiujących w Polsce (102 tysiące).

W roku akademickim 2022/23 studenci z Ukrainy stanowili dominującą grupę zarówno na studiach pierwszego i drugiego stopnia, jak i na jednolitych studiach magisterskich. Największa ich liczba zdecydowała się podjąć studia niestacjonarne na uczelniach niepublicznych. Z kolei udział studentów z Ukrainy na studiach stacjonarnych wśród wszystkich studentów zagranicznych na uczelniach niepublicznych wynosił 34,1%. Nie jest zaskoczeniem, iż najwięcej studentów pochodzących z Ukrainy podejmuje studia w dużych miastach akademickich, takich jak Warszawa czy Kraków.

Na uczelniach zlokalizowanych w województwie mazowieckim studenci z Ukrainy stanowili 24% wszystkich cudzoziemców, co w wartościach bezwzględnych wynosi 11 500 osób. Różnica między województwem mazowieckim, a kolejnym (małopolskim) wynosi 6 400 studentów. Powyżej 4 000 studentów pochodzących z Ukrainy mają także województwa dolnośląskie, lubelskie, wielkopolskie oraz łódzkie.

Zdecydowanie najwięcej podejmuje studia na pierwszym stopniu studiów. Znacznie mniej jest studentów na studiach drugiego stopnia i jednolitych magisterskich. W roku akademickim 2022/23 na studiach pierwszego stopnia kształciło się aż 75%, a na studiach drugiego stopnia 20%. Pozostałe 5% stanowili studenci jednolitych studiów magisterskich.
W roku akademickim 2022/23 oprócz Ukraińców najbardziej wzrosła liczba studentów pochodzących z Zimbabwe (+1 175 osób) oraz Turcji (+1 011 osób).
Z kolei największe spadki odnotowano w przypadku studentów z Nigerii (-451 osób), Rosji (-273 osoby) oraz Niemiec (-236 osób). Najwięcej cudzoziemców w roku akademickim 2022/23 kształciła uczelnia niepubliczna- Akademia Finansów i Biznesu Vistula. Studia na niej podjęło niemal 6 000 osób urodzonych poza granicami naszego kraju. Liczba ta stanowiła ponad połowę wszystkich studentów tej uczelni (56%).

Najczęstszym wyborem wśród cudzoziemców w roku akademickim 2022/23 było zarządzanie oraz informatyka, a także kierunek lekarski.

Raport „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce” dostępny jest bezpłatnie na portalu RAD-on: https://radon.nauka.gov.pl/analizy/cudzoziemcy-na-uczelniach-w-Polsce-2022