banner

 

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC) przyznała 494 grantów dla młodych naukowców i uczonych w całej Europie. Są wśród nich dwaj Polacy: dr Piotr Aleksandrowicz z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz dr Łukasz Bola z Instytutu Psychologii PAN (Pracownia Psycholingwistyki i Psychologii Poznawczej).


Granty - prawie 780 mln euro — wspierać mają nowatorskie badania począwszy od nauk biologicznych i fizyki po nauki społeczne i humanistyczne. Pomogą one naukowcom na początku kariery w uruchamianiu własnych projektów, tworzeniu zespołów i realizacji najbardziej obiecujących pomysłów.
Projekty będą realizowane na uniwersytetach i w ośrodkach badawczych w 24 państwach członkowskich UE i krajach stowarzyszonych, w tym w Niemczech (98 grantów), Holandii (51), Wielkiej Brytanii (50) i Francji (49). Beneficjenci pochodzą z Europy i spoza niej, a reprezentowanych jest 51 narodowości, w tym Niemcy (94 badaczy), Włosi (61), Francuzi (44) i Hiszpanie (36).

W konkursie złożono 3474 wnioski, które zostały ocenione przez panele recenzentów składające się z uznanych na całym świecie badaczy. Ogółem 14,2% wniosków zostało wybranych do finansowania, z czego 44% przyznano badaczkom (w 2023 - 43%, w 2022 - 39%).
Starting Grants wynoszą 1,5 mln euro na grant na okres pięciu lat. Jednak dodatkowe środki mogą być udostępnione na pokrycie kosztów związanych z przeprowadzką z kraju spoza UE lub krajów stowarzyszonych, zakupem dużego sprzętu, dostępem do dużych obiektów lub głównymi kosztami związanymi z eksperymentami i pracami terenowymi.
Szacuje się, że granty stworzą 3160 miejsc pracy w zespołach nowych beneficjentów.

Więcej informacji:
ERC press release

O ERC

ERC, utworzona przez Unię Europejską w 2007 r., jest wiodącą europejską organizacją finansującą pionierskie badania naukowe. Finansuje kreatywnych badaczy dowolnej narodowości i wieku, którzy prowadzą projekty w całej Europie. ERC oferuje cztery główne rodzaje grantów: Starting Grants, Consolidator Grants, Advanced Grants i Synergy Grants. Dzięki dodatkowemu Proof of Concept Grant, ERC pomaga beneficjentom w pokonaniu luki między pionierskimi badaniami a wczesnymi fazami ich komercjalizacji.
Całkowity budżet ERC na lata 2021–2027 wynosi ponad 16 mld euro i jest częścią programu Horyzont Europa.