banner

 

Pięćdziesiąt siedem grup badawczych otrzyma łącznie 571 mln euro na rozwiązywanie najbardziej złożonych problemów naukowych, obejmujących szeroki zakres dyscyplin. Wśród nich jest jeden Polak – prof. Adam Izdebski z Uniwersytetu Warszawskiego.


Prof. Izdebski kieruje interdyscyplinarnym zespołem naukowców realizujących grant ERC zatytułowany „Nowe rozumienie chorób pandemicznych w Europie przedindustrialnej (1300–1800): połączenie historii, uczenia maszynowego i nauk przyrodniczych”. Na grant, którego realizacja obliczona jest na sześć lat, przeznaczono prawie 10 mln euro, a jego koordynatorem jest UW. Jest to pierwszy grant Synergy dla Uniwersytetu Warszawskiego i jednocześnie drugi, którego liderem jest polski ośrodek naukowy (koordynatorem pierwszego jest Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN).

Granty ERC Synergy Grants wspierają współpracę między wybitnymi naukowcami, umożliwiając im łączenie ich wiedzy specjalistycznej, wiedzy i zasobów w celu poszerzania granic odkryć naukowych. To finansowanie jest częścią programu badań i innowacji UE Horyzont Europa.

Wnioskodawcy złożyli 548 wniosków w tym naborze. 57 zwycięskich projektów obejmuje 201 badaczy, którzy będą realizować swoje projekty na 184 uniwersytetach i w ośrodkach badawczych w 24 krajach w Europie i poza nią: Niemcy (z 34 projektami), Wielka Brytania (18), Francja (13), USA (12), Hiszpania (11) i Holandia (10) są gospodarzami największej liczby projektów. Sześć projektów obejmuje badaczy z Czech (2 projekty), Grecji (1), Węgier (1), Polski (1) i Portugalii (1) - krajów, które do tej pory gościły mniej grantów ERC.

Dwadzieścia dwie grupy obejmują jednego badacza spoza Europy: w USA, Szwajcarii, Australii i - po raz pierwszy - w Republice Korei. Międzynarodowy aspekt tego programu grantowego pomaga otworzyć najlepsze europejskie badania dla najlepszych talentów naukowych na świecie, tworząc dalsze synergie.

Niemal 32% badaczy biorących udział w zwycięskich projektach to kobiety, co jest najwyższym odsetkiem od początku programu. Oznacza to znaczący wzrost w porównaniu z poprzednimi latami, z 18,5% w 2023 r. i 22% w 2022 r. Ponadto sześć zespołów badawczych składa się wyłącznie z badaczek.

Więcej informacji - https://erc.europa.eu/news-events/news/erc-2024-synergy-grants-results