banner

Złoty Medal Chemii 2024 otrzymał Jan Kachnowicz z Wydziału Chemii na Uniwersytecie Wrocławskim. Przedmiotem badań był peptyd pochodzący z ludzkiej śliny, należący do klasy peptydów przeciwdrobnoustrojowych, czyli związków, z którymi wiąże się wielkie nadzieje w zwalczaniu antybiotykooporności. 


W pracy napisanej pod opieką naukową dr Joanny Wątły i dr hab. Anety Jezierskiej połączono badania eksperymentalne z modelowaniem komputerowym w celu zrozumienia struktury tego peptydu oraz wyjaśnienia jego wyjątkowych właściwości.

Srebrny Medal Chemii zdobyli ex aequo: Jakub Reczkowski z Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej i Wydziału Farmaceutycznego na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Michał Wnuk z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.

Praca Jakuba Reczkowskiego zatytułowana „Innowacyjny system dostarczania leku dla ciprofloksacyny oparty na zmodyfikowanej powierzchni stopu tytanu pokrytej kropkami kwantowymi domieszkowanymi cynkiem” wykonana była pod opieką naukową dr. inż. Mariusza Sandomierskiego. Dotyczy ona nowego sposobu modyfikacji stopu tytanowego używanego do produkcji endoprotez oraz implantów stomatologicznych, nadającego mu właściwości antybakteryjnych.

Praca Michała Wnuka pod tytułem „Budowa mobilnego spektrometru ramanowskiego” powstała pod opieką naukową dr inż. Konrada Cyprycha. Dotyczyła zarówno teoretycznego projektowania, jak i praktycznej budowy własnego spektrometru Ramana w technologii druku 3D. Projekt powstał w ramach pracy w Kole Naukowym Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD, w ramach którego rozwijany jest łazik marsjański Scoprio Infinity. W pracy opisano kolejne etapy procesu projektowania i tworzenia fizycznej konstrukcji oraz napotkane wyzwania oraz możliwe rozwiązania wynikające z wykorzystania druku 3D w urządzeniach optycznych.


Brązowego Medalu Chemii w tym roku nie przyznano.


Wyróżnienia konkursowe otrzymali: Angelika Banaś z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej, Natalia Firlej z Wydziału Chemicznego na Uniwersytecie Warszawskim, Adrianna Kruk z Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim oraz Kacper Stawoski z Wydziału Chemii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Nagroda Finalistów powędrowała do jednego ze zdobywców drugiego miejsca w konkursie – Jakuba Reczkowskiego.

Wyróżnienia specjalne firmy DuPont trafiły do: Angeliki Banaś, Natalii Firlej oraz do Dawida Kiesiewicza z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki.

Zgodnie z ideą przewodnią, podobnie jak poprzednie edycje konkursu, także tegoroczny „Złoty Medal Chemii” skierowany był do autorów nowatorskich prac licencjackich lub inżynierskich o znaczeniu poznawczym, jak również aplikacyjnym w dziedzinie chemii (oraz z pogranicza chemii i biologii lub chemii i fizyki), napisanych i obronionych w Polsce, w roku akademickim 2023/2024.
Organizatorem konkursu jest Instytut Chemii Fizycznej PAN, a partnerem wydarzenia i fundatorem nagród firma DuPont.


O tegorocznym konkursie:

W tym roku do konkursu zgłoszono 53 prace. Do finału zakwalifikowało się 15 uczestników. Kryteria, którymi kierowało się jury to: wartość naukowa pracy, dorobek publikacyjny autora, znaczenie praktyczne otrzymanych rezultatów, wykorzystanie nowoczesnych metod analitycznych oraz samodzielność prowadzenia badań. Laureat Złotego Medalu Chemii otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 15 000 złotych, zdobywca Srebrnego Medalu – 7 500 złotych, a Brązowego – 3 750 złotych.

Oprócz nagród głównych przyznane zostały także cztery wyróżnienia konkursowe o wartości 1 500 złotych i trzy wyróżnienia specjalne firmy DuPont o wartości 3 000 złotych.

Wszyscy finaliści konkursu otrzymali również nagrody rzeczowe oraz zyskali możliwość odbycia stażu naukowego w Instytucie Chemii Fizycznej PAN oraz bezpłatnego realizowania badań w jego laboratoriach.

Ogłoszenie końcowych wyników konkursu oraz uroczyste wręczenie nagród odbyło się 11 grudnia 2024 roku w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie.

Szczegóły dotyczące tegorocznej edycji konkursu, w tym jego harmonogram i regulamin dostępne są na stronie internetowej www.zlotymedalchemii.pl