25 lutego 2025 r. o 18:00 w auli 0.03 Wydziału Fizyki UW odbędzie się wyjątkowa debata o fizyce, podczas której zaproszeni naukowcy omówią najważniejsze odkrycia ostatnich lat i wyzwania jakie stoją przed fizyką.
„Quo vadis – debata o fizyce”, odbywa się w ramach popularnonaukowej inicjatywy „Zapytaj fizyka” , którą od 10 lat kieruje prof. Piotr Sułkowski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Otwarte wykłady (było ich już 76) popularnonaukowe, prowadzone przez wybitnych naukowców i popularyzatorów nauki przybliżają tajniki fizyki jej entuzjastom.
Drugi nurt tej inicjatywy to platforma komunikacji starszych studentów i naukowców z internautami, którzy na portalu https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/ odpowiadają na pytania internautów dotyczące fizyki.
– Podczas tej debaty zastanowimy się nad kierunkiem, w jakim zmierza fizyka – a szerzej, cała nauka. Omówimy najważniejsze obecne kierunki badań, przełomowe odkrycia ostatniej dekady oraz ich wpływ na rozwój fizyki. Zastanowimy się również nad największymi wyzwaniami i otwartymi pytaniami współczesnej fizyki – mówi prof. Piotr Sułkowski.
W dyskusji wezmą udział: prof. Dorota Gondek-Rosińska, dr Aleksandra Kardaś, prof. Krzysztof Meissner i prof. Barbara Piętka, a poprowadzi ją prof. Piotr Sułkowski. Dodatkowo, specjalnymi gośćmi będą osoby, które w minionych latach wygłaszały wykłady w ramach cyklu „Zapytaj fizyka” – będzie można usłyszeć ich wypowiedzi, a po debacie porozmawiać z nimi osobiście.
Prof. Dorota Gondek-Rosińska – pracuje w Obserwatorium Astronomicznym przy Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy naukowej zajmuje się przede wszystkim astrofizyką gwiazd neutronowych i czarnych dziur, symulacjami numerycznymi astrofizycznych źródeł fal grawitacyjnych oraz poszukiwaniem, w danych z detektorów Virgo/Ligo, sygnałów wytworzonych w procesie łączenia się czarnych dziur lub gwiazd neutronowych w układach podwójnych.
Dr Aleksandra Kardaś – fizyczka atmosfery, redaktorka naczelna serwisu naukaoklimacie.pl, popularyzatorka nauki, autorka „Książki o wodzie”, współautorka podręczników „Nauka o klimacie” i „Klimatyczne ABC”, wiceprezeska zarządu Fundacji Edukacji Klimatycznej i członkini Komitetu Problemowego ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Przez wiele lat była związana z Instytutem Geofizyki przy Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie obroniła doktorat oraz prowadziła zajęcia dotyczące globalnej zmiany klimatu.
Prof. Krzysztof Meissner – pracuje w Instytucie Fizyki Teoretycznej przy Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się teoretyczną fizyką cząstek elementarnych i teorią grawitacji. Wspólnie z Gabriele Veneziano odkrył nową symetrię w teorii grawitacji wykorzystaną w tzw. kosmologii przed Wielkim Wybuchem, z Hermannem Nicolai zaproponował rozszerzenie obecnej teorii cząstek elementarnych, współpracuje z Rogerem Penrosem w obserwacyjnym poszukiwaniu pierścieni na mapach kosmicznego promieniowania tła.
Prof. Barbara Piętka – pracuje w Instytucie Fizyki Doświadczalnej przy Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi zespół badawczy, który koncentruje się na badaniach nad własności nierównowagowych kondensatów Bosego-Einsteina polarytonów ekscytonowych, kwazicząstek złożonych z silnego oddziaływania światła z materią. Poszukuje efektywnych rozwiązań do przetwarzania informacji w temperaturze pokojowej, szczególnie w kontekście akceleratorów fotonicznych, optycznych sieci neuronowych i nowoczesnych systemów obliczeniowych.
Debatę poprowadzi prof. Piotr Sułkowski – kierownik Katedry Kwantowej Fizyki Matematycznej w Instytucie Fizyki Teoretycznej przy Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, w ramach której prowadzi też grupę badawczą. Zajmuje się matematycznymi aspektami kwantowej teorii pola i teorii strun, między innymi ich związkami z teorią węzłów oraz teorią macierzy losowych. Od ponad 10 lat prowadzi inicjatywę „Zapytaj fizyka”, w tym organizowane w jej ramach wykłady popularnonaukowe.
Więcej informacji na stronie: https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/10-lat
Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
Fizyka i astronomia na Uniwersytecie Warszawskim pojawiły się w 1816 roku w ramach ówczesnego Wydziału Filozofii. W roku 1825 powstało Obserwatorium Astronomiczne. Obecnie w skład Wydziału Fizyki UW wchodzą Instytuty: Fizyki Doświadczalnej, Fizyki Teoretycznej, Geofizyki, Katedra Metod Matematycznych Fizyki oraz Obserwatorium Astronomiczne. Badania pokrywają niemal wszystkie dziedziny współczesnej fizyki, w skalach od kwantowej do kosmologicznej. Kadra naukowo-dydaktyczna Wydziału składa się z ponad 250 nauczycieli akademickich. Na Wydziale Fizyki UW studiuje ponad 1100 studentów i ok. 170 doktorantów.
Więcej - https://www.fuw.edu.pl
https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl