banner

 

Chińscy naukowcy ze Szkoły Nauk i Inżynierii Optoelektroniki Uniwersytetu Nauk i Technologii Elektroniki, w tym profesor nadzwyczajny Wang Dongsheng oraz profesorowie Wei Chen i Zheng Yonghao, opracowali innowacyjny materiał, który może zmieniać swój kolor w zależności od warunków środowiskowych. Informuje o tym portal ScienceNet.cn . https://news.sciencenet.cn/htmlnews/2024/11/534827.shtm

 

Według opublikowanych danych, materiał ten automatycznie dostosowuje się do zmian środowiska, tworząc efekt niewidzialności. Pomysł na rozwój wyszedł od Wang Dongsheng, którego inspiracją było marzenie o możliwości stania się niewidzialnym. Naukowiec zaproponował wykorzystanie zasady kamuflażu właściwej kameleonom w technologiach dla ludzi.

Stworzony mechanizm, zwany „fotochromizmem samoadaptacyjnym” (SAP), to zdolność materiału do samodzielnego określania koloru otoczenia i dostosowywania się do niego bez interwencji zewnętrznej. W artykule podkreślono, że efekt ten osiąga się wyłącznie dzięki właściwościom fizycznym samego materiału, bez konieczności stosowania zewnętrznych zasilaczy i złożonej elektroniki.
Sekret zmiany koloru tkwi w związku molekularnym, który zmienia swoją strukturę pod wpływem światła o określonej długości fali. Dzięki temu na pierwszy rzut oka materiał wydaje się naturalnie wpasowywać w otaczającą przestrzeń.
W naturze kameleony i ośmiornice wykazują takie zdolności. Naukowcy są przekonani, że technologia SAP oferuje proste i skuteczne rozwiązanie do tworzenia adaptacyjnego kamuflaż.