W Rio de Janeiro, w przededniu szczytu BRICS (6-7.07.25) odbył się międzynarodowy festiwal „Science 0+” (30.06.- 7.07).
Został on zorganizowany przez rosyjskie Ministerstwo Edukacji i Nauki, Moskiewski Uniwersytet Państwowy im. Łomonosowa przy wsparciu Rosyjskiej Akademii Nauk, a także rządu stanowego, urzędu burmistrza miasta i Federalnego Uniwersytetu Rio de Janeiro.
W ciągu tygodnia Brazylia była gospodarzem międzynarodowego forum popularyzatorów nauki, wystawy „Science in Faces”, kampanii „Scientists to Schools”, dnia innowacji i festiwalu popularyzującego sferę badań naukowych, z pokazami naukowymi, projekcjami filmów i kursami mistrzowskimi. W ramach programu wykładowego kilkudziesięciu naukowców z Rosji, Białorusi, Chin, Brazylii i innych krajów opowiadalo o aktualnych badaniach naukowych w dziedzinie sztucznej inteligencji, technologii kwantowych, bezzałogowych statków powietrznych i biomedycyny.
Międzynarodowy festiwal „Nauka 0+” (Nauka 0+) odbywa się od 2006 roku z inicjatywy rektora Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego Viktora Sadovnichy’ego. Obecnie jest to jeden z największych projektów edukacyjnych w dziedzinie popularyzacji nauki na świecie. W 2025 roku festiwal odbędzie się w dziesięciu krajach.
„Science 0+” to kluczowe wydarzenie Dekady Nauki i Technologii w Rosji, ogłoszone w 2022 r. przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Tygodnie Otwartej Nauki krajów BRICS (tydzień nauki BRICS 0+) i Tygodnie Otwartej Nauki miast rosyjskich (tydzień nauki otwartej 0+) należą do wydarzeń federalnego projektu „Popularyzacja nauki i technologii” państwowego programu „Rozwój naukowo-techniczny Federacji Rosyjskiej”.
Podczas BRICS+ Open Science Week naukowcy z Instytutu Mechaniki Uniwersytetu Państwowego im. Łomonosowa w Moskwie zaprezentowali głowę robota, która potrafi słuchać, obserwować i wyrażać emocje podczas komunikacji z ludźmi. Rozwiązanie, łącząc się z sieciami neuronowymi, może również odpowiadać na pytania, a w odróżnieniu od istniejących robotów antropomorficznych, ma pełniejszy zestaw funkcji odpowiednika głowy żywej istoty: potrafi słuchać, podążać za przedmiotami, poruszać uszami, czuć dotyk, wyrażać emocje i mówić.
Dla wielu robotów głowa jest tylko elementem konstrukcyjnym. Nasz projekt wykonuje główne funkcje głowy i jest narzędziem do interakcji z osobą lub innym robotem. Jest wyposażony w szereg mikrofonów, głośników i kamer. Taka głowa jest w stanie słuchać poleceń, przekazywać je innym robotom, mówić i wyrażać emocje, śledzić obiekt i odczuwać dotyk. Połączenie z sieciami neuronowymi zapewnia możliwość formułowania odpowiedzi na pytania – powiedział Anton Rogaczow, wiodący inżynier w Laboratorium Mechaniki Ogólnej Instytutu Badawczego Mechaniki Uniwersytetu Moskiewskiego im. Łomonosowa.[…]