Mitologia Greków i Rzymian

Utworzono: niedziela, 01 marzec 2009 Drukuj E-mail

 Wydawnictwo Ossolineum wydało niezwykle ciekawy i barwny Ilustrowany słownik mitologii greckiej i rzymskiej autorstwa Lucyny Stankiewicz. Słownik - jak podaje autorka- erudytka - tworzony był z myślą przede wszystkim o młodzieży szkolnej, stąd koncentruje się na mitologii greckiej oraz rzymskiej, starsze systemy mitologiczne traktując marginalnie.

Hasła w Słowniku ułożone są w porządku alfabetycznym, każde z nich może być podane w formie spolszczonej, oryginalnej lub transkrybowanej. Treść hasła zawiera mit w wersji spopularyzowanej oraz odsyłacze do pojęć i zagadnień łączących się z danym mitem, ale omówionych w osobnych hasłach. Szczególnie cenną wartością Słownika jest pokazanie w każdym z haseł jego bogatych powiązań z wieloma dziedzinami życia, nauki i sztuki - oprócz odnośników do literatury, poezji, botaniki, są w nim odsyłacze do motywów mitologicznych zachowanych w sztuce, w których uwzględniono malowidła wazowe, ścienne, obrazy, rzeźby, reliefy, kompozycje muzyczne. W niektórych hasłach występują sentencje, przysłowia i zwroty frazeologiczne łączące sie z mitem, odsyłacze do współczesnych dziedzin nauki (m.in. w przypadku, kiedy omawiany mit jest źródłem terminów fachowych). W ostatniej części hasła pojawiają się polonika, dzieła sztuki starożytnej zdeponowane w polskich muzeach.

 {jgxtimg src:=[images/stories/2009/marzec/slownik grecki.jpg] width:=[150]}

Na końcu książki zamieszczono wykaz terminów związanych z mitologią oraz wykaz literatury podstawowej i uzupełniającej. Inną ważną zaletą Ilustrowanego Słownika - zgodnie z tytułem - jest jego szata graficzna. Wiele haseł jest ubarwionych ilustracjami - zdjęciami omawianych miejsc, obrazów, rzeźb, czy rysunkami, co daje dodatkową wiedzę i ułatwia przyswojenie treści (spis ilustracji zamieszczono na końcu książki) . Poręczny format ( a także niezwykle staranny druk) natomiast sprawia, że łatwo z niego korzystać w każdej sytuacji.

Lucyna Stankiewicz, Ilustrowany słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Ossolineum, Wrocław 2008, s. 398

oem software Odsłony: 3292
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd