banner


ikony i cerkwie.jpg Tajemnice łemkowskich świątyń. Album jest dziełem zespołowym: autorami fotografii są Grażyna i Zygmunt Malinowscy, które opatrzyli tekstem Elżbieta i Piotr Marciniszyn. Czwórka autorów zna teren miedzy Krynicą a doliną Sanu oraz jego kulturę znakomicie - pp. Malinowscy od 30 lat przemierzają Beskid Niski i publikują zdjęcia jego zabytków, natomiast pp. Marciniszyn, podróżnicy, związani są z łemkowszczyzną od pokoleń.

W albumie przedstawiono około 60 - z ponad stu na łemkowszczyźnie - najciekawszych cerkwi wraz z małą architekturą sakralną, rzeźbą przydrożną i cmentarną, detalami architektonicznymi, nie licząc zdjęć polichromii, ikon, ikonostasów, czy malowideł na chorągwiach. Cennym walorem albumu zdjęciowego są opisy przedstawianych zabytków (każda z opowieści o cerkwi zawiera nie tylko dane historyczne, ale i ikonograficzne oraz etnograficzne objaśnienia). Zagłębianie się w świat architektury cerkiewnej poprzedza wstęp dotyczący historii oraz budownictwa tego regionu.

Album kończy słowniczek wyrazów dotyczących budownictwa cerkiewnego i ikonografii oraz obszerna bibliografia. Całość - niezwykle starannie wydana pod względem edytorskim, dynamiczna i interesująca typograficznie, przejrzysta w czytaniu, zasługuje na szczególną uwagę - zwłaszcza tych, którzy ulegają urokowi tej ginącej kultury.

Grażyna i Zygmunt Malinowscy, Elżbieta i Piotr Marciniszyn, Ikony i cerkwie. Tajemnice łemkowskich świątyń., Carta Blanca sp. z o.o., Grupa Wydawnicza PWN, Warszawa, s. 176 

oem software