Kompendium piękne i pożyteczne

Utworzono: wtorek, 19 maj 2009 Drukuj E-mail

Literatura-i-malarstwo_Alina-Biala.jpgŚwietny miało pomysł Wydawnictwo Szkolne PWN ParkEdukacja wydając tę księgę - kompendium Literatura i malarstwo (Korespondencja sztuk), a jeszcze lepszy Autorka, dr Alina Biała, adiunkt Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, pisząc je i przygotowując w pocie czoła i trudzie niemałym.

Literatura i malarstwo to dzieło szczególne, to „Wieża Babel słów i obrazów" - jak pisze Autorka. Przygotowanie owej księgi wymagało nie tylko ogromnej, widocznej na każdej stronie, erudycji, lecz przede wszystkim - miłości do sztuki, do literatury i malarstwa, wrażliwości ich odbioru i znakomitej umiejętności przekazania czytelnikowi swej wiedzy oraz refleksji i impresji.

Księga stanowi, według słów Autorki: rodzaj „galerii obrazów" literackich i malarskich. Zwiedzając ową „galerię", czytelnik poznaje związki, jakie zachodziły i zachodzą nadal między „sztukami siostrzanymi".

Obszerna całość została podzielona na 15 rozdziałów, zgodnie z tokiem naszego życia od narodzin aż do śmierci i z egzystencjalnymi doświadczeniami zarówno jednostek, jak i społeczeństw. Każdy z rozdziałów z kolei składa się z modułów zawierających reprodukcje obrazów znakomitych mistrzów pędzla, interpretację i analizę historyków i badaczy sztuki, oraz z fragmentów (lub całości) dzieł najwybitniejszych twórców literatury światowej, a także z interesującego, refleksyjnego komentarza Autorki i pytań stawianych czytelnikowi.

Księgę wzbogacają biogramy twórców, indeksy malarzy i ich dzieł, pisarzy i ich utworów, a także spis ilustracji. Z tym ostatnim przechodzimy do strony technicznej książki. Trzeba przyznać, że trudowi i wysiłkowi autorskiemu towarzyszy tu wyjątkowa pieczołowitość wydawcy. Znakomita szata graficzna, piękne reprodukcje dzieł malarskich, wyjątkowo przejrzysty układ tekstu na stronach, różnorodność typograficzna eksponująca myśl i intencję Autorki, czytelne marginalia - wszystko to świadczy o trosce wydawcy, aby wypuścić w świat dzieło mogące stać się ozdobą niejednej biblioteki. Ta książka o pokrewieństwach i relacjach między literaturą i sztuką malarską sama stanowi dzieło sztuki wydawniczej, a przy tym jest niezastąpionym kompendium dla uczniów, studentów, nauczycieli, historyków sztuki i literatury i wszystkich miłośników „sztuk siostrzanych". Piękne dzięki Autorce i Wydawnictwu ! 
                                                                                                    Olga Darewicz

Alina Biała, Literatura i malarstwo, PWN ParkEdukacja, Warszawa - Bielsko-Biała, 2009, s. 574, 69 zł oem software Odsłony: 3635
Our website is protected by DMC Firewall!