Historia Hiszpanii

Utworzono: wtorek, 11 sierpień 2009 Drukuj E-mail
 

hiszpania.jpgNapisana przez Tadeusza Miłkowskiego i Pawła Machcewicza Historia Hiszpanii dla wydawnictwa Ossolineum jest drugim w polskiej historiografii całościowym opracowaniem dziejów tego kraju. (Pierwsze - Tomasza Dziekońskiego - ukazało się 150 lat temu). Autorzy w po raz trzeci już wydanej Historii Hiszpanii poruszają w niej wiele spraw odnoszących się do sporów wokół historii tego kraju, poczynając od nieustalonej daty jego powstania, poprzez wątpliwości, czy jest to historia jednej, czy dzieje wielu Hiszpanii. W tej kwestii nawet historycy hiszpańscy mają różne zdania - jedni uważają, że powstała ona dopiero po zakończeniu rekonkwisty (podając, że było to najwyżej w roku tysięcznym, w końcu dominacji muzułmańskiej), drudzy uważają, że trzeba przyjąć datę podboju Półwyspu Iberyjskiego przez Rzym, jeszcze inni sądzą, że początków trzeba szukać w okresie wizygockim.

Tadeusz Miłkowski i Paweł Machcewicz zaczynają opisywać dzieje Hiszpanii od początków dziejów Półwyspu Iberyjskiego, a kończą na obecnych rządach Zapatero. Pokazują nie tylko zdarzenia polityczne, ale i warunki społeczne i gospodarcze, życie intelektualne, kulturę, sztukę i literaturę, konflikty społeczne, rolę kościoła.

Książka jest pięknie i solidnie wydana, zawiera sporo ilustracji (zdjęć , map i rysunków), wskazówki bibliograficzne oraz dwa indeksy: nazwisk i nazw geograficznych.

Tadeusz Miłkowski, Paweł Machcewicz, Historia Hiszpanii, Ossolineum, wyd. trzecie poprawione i uzupełnione, Wrocław 2009, s.447

oem software Odsłony: 3843
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd