O kulturach Mezoameryki

Utworzono: wtorek, 11 sierpień 2009 Drukuj E-mail
 

ludzie i bogowie.jpgZniszczone, zaginione kultury Ameryki Środkowej są od prawie 200 lat przedmiotem dużego zainteresowania naukowców - głównie archeologów, kulturoznawców, historyków, językoznawców - prowadzących tam badania, To zainteresowanie - dzięki ich odkryciom - przenosi się także na zwykłych turystów coraz częściej i licznie odwiedzających ziemie Olmeków, Azteków, Majów i Inków. Ci, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę o dawnych kulturach Mezoameryki, którymi fascynacja nie wygasa, zapewne chętnie sięgną po książkę popularnonaukową Renaty Faron - Bartels - Ludzie i bogowie Ameryki Środkowej wydaną przez Wydawnictwo Ossolineum

Mezoameryka to kolebka licznych kultur, których początki sięgają wielu tysiącleci p.n.e., m.in. Olmeków, Totonaków, Zapoteków. Tolteków, Majów i Azteków. Decydującą rolę w ich rozwoju odegrały rytuały i wierzenia, wśród których ważne miejsce zajmowały ofiary z ludzi, mające gwarantować przychylność bóstw, a tym samym zapewnić ludziom dobrobyt. Wszystkie kultury Ameryki Środkowej żyły w przekonaniu, że krew i serca złożonych w ofierze ludzi były źródłem regeneracji i siły bogów.

Nie wiadomo, jak potoczyłyby się losy kultur środkowoamerykańskich, gdyby ich nie odkryli hiszpańscy konkwistadorzy. Brodatych białych przybyszów uosabiano z wygnanym bogiem o imieniu Quetzalcoatl, który zapowiedział swój powrót i zemstę. Obawa przed gniewem boga, który podobnie jak Hiszpanie, miał przybyć ze wschodu, zaważyła o losach całego kontynentu. Jak się okazało - obawa ta okazała się jak najbardziej uzasadniona, tyle, że zemsta nadeszła nie od boga, ale ludzi.

Autorka książki o kulturach, których ślady istnieją do dzisiaj, w sposób interesujący i przejrzysty pisze o wierzeniach, obyczajach, rozrywkach, sztuce, nauce oraz organizacji życia społecznego pierwszych mieszkańców Ameryki Środkowej. Ta solidna porcja wiedzy okraszona jest rysunkami, zdjęciami oraz słownikiem terminów i bibliografią, co znakomicie urozmaica treść książki.

Renata Faron-Bartels, Ludzie i bogowie Ameryki Środkowej, Ossolineum, Wrocław 2009, s.222

oem software Odsłony: 3169
Our website is protected by DMC Firewall!