banner

 

teoria kwantowa.jpgW serii Przewodnik po Wszechświecie ukazała się książka Marcusa Chowna Teoria kwantowa nie gryzie wydana przez Wydawnictwo Zysk i S-ka (w tłumaczeniu Jacka Bieronia).

Marcus Chown, fizyk, redaktor naukowy New Scientist zaprasza czytelnika do świata nowoczesnej fizyki, po którym oprowadza go w sposób nie tylko zrozumiały, ale i dowcipny, okraszony anegdotami. A mówi o zagadnieniach trudnych; mechanice kwantowej i ogólnej teorii względności - zagadnieniach będących filarami nowoczesnej fizyki i pozwalającymi wyjaśnić dlaczego słonce świeci i grunt pod nogami jest twardy, ale także przyczyniło się do stworzenia laserów, komputerów, reaktorów jądrowych.

W przedmowie podaje kilka bulwersujących laików stwierdzeń - ciekawostek, które trudno ocenić w kategoriach prawda-fałsz, np. „istnieje ciecz, która potrafi płynąc pod górę", czy „na szczycie budynku starzejesz się szybciej niż na parterze". Pisze, że wciąż go zdumiewa fakt, że nauka jest o wiele dziwniejsza, bardziej zaskakująca, niesamowita niż dzieła literatury science fiction; że wszechświat jest o wiele bardziej niewiarygodny i niesamowity niż wszystko co sami moglibyśmy wymyślić. Czy ma rację - warto sprawdzić samemu zagłębiając się w lekturze tej książki.

Marcus Chown, Teoria kwantowa nie gryzie, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2009, s. 235

 

oem software