banner

 

Wydawnictwo Trio wydało niezwykle interesującą książkę Krzysztofa Kubiaka - Przemoc na oceanach. Współczesne piractwo i terroryzm morski.

przemoc na oceanach.jpgKsiążka pochodzi z w serii O wojnach i konfliktach i składa się z trzech części: w pierwszej w sposób skrótowy autor nakreślił ramy pojęciowe poszczególnych zjawisk, przedstawiając genezę współczesnej przemocy morskiej oraz uwarunkowania prawne tego zjawiska.

W części drugiej, zasadniczej, pokazuje na zbiorze z przypadków różne formy przemocy morskiej spotykanej współcześnie - od uprowadzeń statków przez politycznych radykałów, poprzez ataki pirackie, a na zamachach na instalacje i obiekty brzegowe kończąc. Szczególne miejsce zajmuje tu piractwo somalijskie i tamilska partyzantka morska. W części trzeciej z kolei znajdują się propozycje działań zaradczych, z analizy których wynika, że społeczność międzynarodowa de facto dysponuje już odpowiednimi narzędziami walki z przemocą morska. Brakuje tylko woli politycznej, aby stworzyć z nich jeden spójny system.

Rozbój morski to zjawisko równie stare jak żegluga, tyle ze współcześni piraci posługują się nowoczesnymi metodami. Mając w pamięci historycznych - dziś wydawałoby się jakże egzotycznych - piratów zapominamy, że współcześnie, nawet na tak małym morzu jakim jest Bałtyk, tak dobrze kontrolowany, może dochodzić do rozbojów. Są one jednak plagą - zwłaszcza wokół wybrzeża południowej Azji, Afryki i obu Ameryk, toteż zainteresowanie nimi wykazują nie tylko politycy i służby bezpieczeństwa, ale i naukowcy, próbujący zbadać to zjawisko.

Książka Krzysztofa Kubiaka powinna zainteresować wszystkich zajmujących się bezpieczeństwem państwa, stosunkami międzynarodowymi, zarządzaniem kryzysowym, ale i miłośników morza. Szczególnie ciekawe będą dla czytelnika zapewne opisy konkretnych aktów przemocy na morzu, np. uprowadzenie portugalskiego statku Santa Maria (1961), czy napaść na zbiornikowiec Nord Millenium (2005).

Cennym uzupełnieniem książki są jej dodatki w postaci bibliografii, kalendarium wybranych aktów przemocy na morzu, wykaz najważniejszych skrótów, ilustracji, tabel, map i wykresów, które ułatwiają zlokalizowanie i zrozumienie opisywanych zjawisk.

Krzysztof Kubiak, Przemoc na oceanach. Współczesne piractwo i terroryzm morski, Wydawnictwo Trio, Warszawa 2009, s.223

oem software