Literatura polska oczami Włochów
Historia literatury polskiej pod redakcjÄ… Luigiego Marinellego w tÅ‚umaczeniu Moniki Woźniak, wydana przez Ossolineum to dzieÅ‚o wyjÄ…tkowe. PowstaÅ‚o bowiem (w jÄ™zyku wÅ‚oskim) dziÄ™ki 12 znawcom literatury polskiej, z których 11 jest WÅ‚ochami a jedna - PolkÄ… (Krystyna Jaworska). Ponadto zostaÅ‚o wydane w Turynie w 2004 r., dwa miesiÄ…ce przed naszym wstÄ…pieniem do UE, przez znane wydawnictwo Einaudi, co Å›wiadczy o docenieniu naszej literatury na ziemi wÅ‚oskiej. Wydawca polski z kolei wzbogaciÅ‚ jeszcze wÅ‚oski pierwowzór o rozdziaÅ‚ traktujÄ…cy o literaturze ostatnich lat, z przeÅ‚omu stuleci autorstwa też WÅ‚ocha (Alessandra Amenty).
Redaktor tomu we wstÄ™pie akcentuje, że książka zrodziÅ‚a siÄ™ z potrzeby kontynuacji wielowiekowego dialogu kultur; wÅ‚oskiej i polskiej, podkreÅ›la też , że dzieje kultury i literatury polskiej sÄ… częściÄ… europejskiego dziedzictwa. W podrÄ™czniku przyjÄ™to zasadÄ™ równoprawnego opisu wszystkich epok, niemniej nieco wiÄ™cej uwagi poÅ›wiÄ™cono czasom wspóÅ‚czesnym. WiÄ™kszy nacisk poÅ‚ożono też na epoki dotÄ…d zaniedbywane w podrÄ™cznikach, jeÅ›li chodzi o znajomość tekstów - czyli Å›redniowiecze i okres tuż po rozbiorach. NowoÅ›ciÄ… jest wprowadzenie rozdziaÅ‚u o literaturze jidysz i zydowsko-polskiej. W przypadku periodyzacji wprowadzono kilka znaczÄ…cych zmian: data 1795 i 1918 zostaÅ‚y uznane za centralne z punktu widzenia funkcji, jaka speÅ‚niÅ‚y w caÅ‚ym procesie historycznoliterackim. Oddzielono też twórczość okresu wojennego i pierwszych lat powojennych od reszty literatury wspóÅ‚czesnej.
PodrÄ™cznik zawiera 14 rozdziaÅ‚ów, bibliografiÄ™ oraz jeden indeks nazwisk i tytuÅ‚ów utworów anonimowych. Choć redaktor tomu zamierzaÅ‚ stworzyć dzieÅ‚o obiektywne, wolne od lokalnych partykularyzmów, to - jak sam przyznaje - dla odbiorcy z pewnoÅ›ciÄ… bÄ™dÄ… czytelne sympatie i antypatie autorów poszczególnych rozdziaÅ‚ów i dla niektórych twórców, i dzieÅ‚, czy zjawisk. Warto wiÄ™c siÄ™gnąć po to dzieÅ‚o, choćby po to, aby przekonać siÄ™ jak widzÄ… naszÄ… literaturÄ™ WÅ‚osi i to z różnych pokoleÅ„.(rs)
Historia literatury polskiej, red. Luigi Marinelli, Ossolineum, Wrocław 2009, s. 509
oem software Odsłony: 3746