banner

 

Wydawnictwo TRIO wydało unikatową książkę - studia z kultury sanitarnej Warszawy - Antropologia nieczystości autorstwa Włodzimierza Karola Pessela - socjologa kultury.

antropologia niecz.1.jpgW dziele (bo jest to niezwykle obszerna i pionierska pod względem tematyki praca) zawarto wyniki badań z zakresu nieczystości w kulturze Warszawy na przestrzeni 200 ostatnich lat. Zdaniem autora, w tym czasie dokonało się przejście od „cywilizacji studni" do „cywilizacji wodociągu", od „naczyń wygódkowych" do toalety wydzielonej i domowej łazienki, od rynsztoku do pomp i kolektorów.

Jak pisze prof. Andrzej Mencwel - „Jednym z kluczowych sporów humanistycznych, a także publicystycznych w Polsce, jest spór o nowoczesność, przybierający też postać sporu o modernizm w naszej kulturze. W dziedzinie „latrynariów", żeby przyjąć koncepcje Włodzimierza Karola Pessela, przekroczyliśmy próg nowoczesności znacznie wcześniej niż na uniwersyteckich katedrach (tu datuje się go na rok 1895), i ta opinia będzie musiała odtąd być brana pod uwagę /.../ książka zajmie kanoniczną pozycję w varsavianach i stanie się też ważnym przyczynkiem do dziejów nowoczesnej kultury polskiej".

Książka, podzielona na trzy rozdziały („W stronę „antropologii nieczystości", „Studia z historii kultury miasta", „Rekonensanse nowsze") zawiera imponującą liczbę przypisów, źródeł i równie obszerną bibliografię, a także indeks osób. Ubarwiają ja i przydają smaczków liczne cytaty źródłowe oraz fotografie dokumentujące nie tylko wygląd miasta, ale i jego kulturę (często wątpliwą), koloryt, a i dowcip jego mieszkańców. (tm)

Włodzimierz Karol Pessel, Antropologia nieczystości. Studia z kultury sanitarnej Warszawy, wydawnictwo TRIO, Warszawa 2010, s. 487

 

 

 

oem software